Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.04.2012, 00:05
Борусија Дортмунд ја одбрани титулата во Германија„Милионерите“ на домашен терен славеа со 2:0 над Борусија Менхенгладбах, со што на две кола пред крајот имаат недостижни осум бода предност во однос на Баерн

Фудбалерите на Борусија Дортмунд на две кола пред крајот на сезоната ја одбранија шампионската титула во Бундеслигата, славејќи со 2-0 над Борусија Менхенгладбах.

Славјето на „милионерите“ им го донесоа Перишиќ (23) и Кагава (59), а со новите три бода освоени во 32. коло тие имаат недостижни 75 бода, осум повеќе од лутиот ривал Баерн Минхен, кој и годинава ја загуби битката за тронот.

Баерн освои три бода на гости кај Вердер, откако по водството на домаќинот постигна два гола. Победничкиот гол на Франк Рибери беше постигнат во 90. минута.

Резултати од 32. коло: Вердер-Баерн 1:2, Нирнберг-Хамбургер 1:1, Келн-Штутгарт 1:1, Хофефенхајм-Баер Леверкузен 0:1, Херта-Кајзерслаутерн 1:2, Борусија Д.-Борусија М. 2:0, Во недела играат: Аугзбург-Шалке и Хановер-Фрајбург.


Статијата е прочитана 351 пати.

Испрати коментарМанчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан
Валенсија убедлива против Бетис
Робин Ван Перси играч на годината во Премиер лигата
Брајант и Гасол ги замолкнаа „громовите“
Победа на Фетел во воени услови во Бахреин
Гвардиола - Му честитам на Реал за победата и титулата!
Вашингтон го изненади Мајами, Вејд со фрактура на прстот
Фени Индустри не успеа да се пласира во финалето на БИБЛ лигата
Реал Мадрид на чекор до титулата во Примера
Сан Антонио ги декласираше Лејкерси
Македонија во група со Шпанија и Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Делумно облачно

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 23°C, Мин: 9°C

Вторник
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |