Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
31.08.2012, 17:07

(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!Македонската стрелачка во квалификациите постави нов светски рекорд од 381 круг

Роберт Димитриевски

Македонската стрелачка Оливера Наковска-Бикова го освои златниот медал во дисциплината воздушен пиштол 10 метри на 14. Параолимписки игри во Лондон! Таа во квалификациите истрела 381 круг, подобрувајќи го за еден круг досегашниот светски рекорд на Русинката Марина Клименченко, која го освои сребрениот медал, а бронзата и' припадна на Сара Џаванмардидодмани од Иран. Во финалето 37-годишната битолчанка забележа четврти резултат од 94,7 круга, но заедно со тој од квалификациите вкупното постигнување и' е 475,7 круга, што е нов рекорд на параолимпијадите! За споредба, Клименченко го заврши финалето со вкупно 469,6 круга, а „бронзената“ Иранка 469,0.

Ова е трет медал за Македонија во досегашните шест учества на Параолимписките игри како самостојна држава и сите три се во стрелаштво. Првиот го освои тренерот на Наковска-Бикова и македонски знаменосец на свеченото отворање Бранимир Јовановски, кој исто така беше „златен“ на ПОИ 1992 во Барселона, а Ванчо Каранфилов во Атина 2004 се закити со сребро.Наковска-Бикова ја исполни параолимписката норма во оваа дисциплина со резултатот од 462,4 круга (366 во основниот дел), доволни за бронзениот медал во конкуренција на 26 натпреварувачки на Светското првенство во стрелаштво за спортисти со инвалидност во 2010 година во Загреб. На Параолимпијадата 2008 во Пекинг беше петта, а на ПОИ 2004 во Атина шеста.Во 2001 година го освои златниот медал на Европското првенство во Данска, а на Светскиот шампионат во Сеул беше најзаслужна за екипното сребро во тричлениот македонски состав. Има сребрен медал и од СП 2006 во Сарганс, Швајцарија, каде што златото и' побегна за само 0,1 круг, а на Европскиот куп во Падова победи со израмнет светски рекорд. Сето тоа и' го донесе првото место на светската ранг-листа во стрелање со воздушен пиштол.

Наредниот настап на Наковска-Бикова е в понеделник во дисциплината спортски пиштол слободен избор 25 метри, во која ќе настапи и Ванчо Каранфилов, кој во воздушен пиштол 10 м заврши 22. меѓу 31 стрелец. Двајцата ќе се појават на стрелиштето и на 6 септември во квалификациите во спортски пиштол слободен избор 50 м.Статијата е прочитана 2080 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Колшрајбер го разоружа Изнер за 303 минути
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца
Барселона единствена со три победи во Примера
Интер поразен од Рома на домашен терен
Прва победа за ПСЖ во новото првенство
(ФОТО) Батон без конкуренција во Спа
Доживотна спортска пензија за Наковска Бикова
Федерер „гази“ на Ју-Ес опен
Манчини незадоволен на својот јубилеј
Непријателски меч во Аеродром
Парична награда од 100.000 денари за Наковска-Бикова од Винер
Лазаров со Атлетико ја освои светската клупска круна
Горан Попов потпиша за Вест Бромвич Албион
(ФОТО) Фалкао го понижи европскиот шампион
Лазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
Јовановски - Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на втор��то место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Какаjimmy1, 31.08.2012 17:45:57
Bravo Nakovska. Pokraj seto negiranje na nasata nacija da im pokazime deka postoime kako Makedonci.
Tanja, 31.08.2012 17:55:00
Konecno da se slusni dobra vest. Olivera zasluzuva velicensven precek
milanm, 31.08.2012 18:54:58
Cestitam!!! Vie ste primer za site sportisti,a ponos i gordost za site gragani na RM. Cestitki i za prvoto mesto i zlatnoto odlicje.
Б.Б., 31.08.2012 20:06:21
Сакав да напишам нешто убаво, нешто што ке се вклопи во овој величенствен подвиг. Ама, неможам. Едноствано не ми доаѓаат доволно убави и достоинствени зборови. Затоа, нека остане само вака ТИ ЧЕСТИТАМ ОЛИВЕРА на личниот успех со кој направи сите Македонци да се гордееме што те имаме. БРАВО.
Risto Avstralia, 31.08.2012 22:03:29
Cestitki za Gos.Nakovska,ti si inspiracija za site nas,napred Makedonija
Ilija Darkov, 31.08.2012 23:54:14
Cestitki za Olivera, ja pozlati Bitola, samo so naporen trening se stiga do zlatna medalja. BRAVO. So sreka na narednite dve disciplini. Pozdrav od Toronto, Kanada, Ilija
Рубин Г.-Секоја чест Оли, ти си наш шампион на срцата!!!, 01.09.2012 00:20:54
Оли секоја чест, ни ги разубави деновиве и ни ги насолзи очите, браво браво браво, вистинска хероина!!!! Биде пример за сите да гледаат како треба да се сака и да се настапува за државата. Заслужуваш орден за заслуги за Македонија повеќе од било кој друг!!! Секоја чест Оли и само напред, ти си наш шампион!
melbourne, 01.09.2012 00:38:52
Bravo,za nasite sportisti i mnogu blagodarnost sto ja pretstavuvate uspesno Makedonija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |