Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.08.2012, 16:37

Седлоски на клупата против Литванија

Комитетот за итност при ФФМ денеска го довери националниот тим на ексрепрезентативецот за претстојниот пријателски дуел

Сашко Ѓ. Димовски

Гоце Седлоски ќе седи на клупата на фудбалската репрезентација на Македонија во среда на пријателскиот меч со Литванија на „Филип Втори“ (20,30 ч., пренос на МТВ). Комитетот за итност при Фудбалската федерација на Македонија му го довери кормилото на ексрепрезентативецот, единствен со преку 100 настапи во националниот дрес, по спогодбениот раскин на договорот со Џон Тошак викендот. Поранешниот репрезентативен стопер е привремено решение, а стручњакот што ќе не' предводи низ квалификациите за СП 2014 во Бразил ќе се знае в четврток и ќе биде назначен по итна постапка.

„Нема да ангажираме селектор што ќе се вади дека нема време. Бараме селектор што ќе биде заштитник на фудбалерите, човек што ќе знае да ги штити Македонија и нејзините навивачи, човек кој размислува позитивно и здраво, што говори разумно и елоквентно. Насочени сме во потрага по стручњак што градел авторитет низ кариерата, човек со играчка харизма, човек со знаење и чесност. Ќе добиеме селектор кој искрено ќе се надева дека ќе остави позитивен белег во македонскиот фудбал, стратег што ќе биде посветен на репрезентацијата и на работата“, изјави претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски, на денешната прес-конференција во Скопје.

На неа учествуваше и досегашниот селектор Џон Тошак во придружба на синот Камерон. На заминување Велшанецот и' посака среќа на македонската репрезентација, во која не пропушти да каже дека верува иако се најде во тешка група за претстојната квалификациска кампања. Притоа рече дека не бил подготвен да прифати нови клаузули во договорот што требало да се однесуваат на барањата на новото раководство на Федерацијата, па оттука и дошло до раскинување на соработката. Со нив требаше да се утврди неговиот престој во Македонија, Тошак да има директен увид во случувањата во мак-фудбалот и да учествува во едукација на тренерите.

„Бев подготвен да ги исполнам обврските што ги имав во договорот потпишан со претходното раководство пред една година. Сега ситуацијата се смени. Федерацијата доби ново раководство, чии барања ги разбирам, но не сум подготвен да ги прифатам. Им посакувам среќа и успех во работата на новиот претседател и на македонските фудбалери во натпреварите во иднина. Имам верба во составот и натаму мислам дека Македонија има шанса да се пласира на Светското првенство“, рече Тошак.

Првата работна задача Седлоски, носител на лиценца УЕФА ПРО, ја има денеска попладне, кога ќе го одржи и првиот тренинг со репрезентативците. На него беше најавено дека ќе присуствуваат сите освен Горан Попов, кој се наоѓа во Англија, каде што е подложен на лекарски прегледи во Стоук и тој, дефинитивно, отпаѓа од комбинација со Литванците во среда. До последниот тест пред стартот на мундијалските квалификации во септември нашите репрезентативци ќе одработат уште два тренинга.

Репрезентацијата на Литванија од денеска напладне е во Скопје. Попладнево ќе реализира еден тренинг на игралиштето на Работнички во Градски парк, за утре е предвиден и вториот на „Филип Втори“ во време на одигрување на натпреварот.

Петар Милошевски директор на А-тимот и на младите

Поранешната македонска репрезентативна „единица“, Петар Милошевски, ја доби функцијата директор на А-тимот. Во неговиот работен опсег ќе биде и селекцијата за играчи до 21 година.


Статијата е прочитана 1167 пати.

Испрати коментарРаботнички повторно домаќин на „Филип Втори“
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Мурињо - Викајте ме Единствениот
Арсенал попушта, Ван Перси во Јунајтед?
Меси, Роналдо и Иниеста за наградата на УЕФА
Македонските фудбалски надежи на мегдан со Португалија
На 29 август почнуваат Параолимпските игри во Лондон
Одземен златниот медал на белоруската фрлачка на ѓуле Остапчук
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Стивен Кипротич од Уганда победник на олимпискиот маратон
Тошак нема да ја дочека Литванија
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 15.ден
Бразилките ја одбранија шампионската титула
Германија ја победи Холандија и ја задржа титулата
Норвешка го одбрани олимпиското злато
Болт сепак заминува со светски рекорд
Започна новата фудбалска сезона во Македонија
Мексико олимписки шампион
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 14.ден
Бронза за фудбалерите на Јужна Кореја
САД – Шпанија одново во финалето
Светски рекорд за американската женска штафета
Олимпиското село од идната година станува станбена населба
Американецот Мантео Мичел истрча 400 метри во штафетната трка со скршена нога
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
Американките олимписки шампиони во ватерполо
САД го одбранија првото место
Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Болт без конкуренцијаНЕВЕН ГНЕВЕН, 13.08.2012 19:39:10
Знаејќи го каков борец е Гоце, се надевам дека на првиот настап како кормилар, ќе успее да ги мотивира некогашните соиграчи и останатите и ќе постигнат поволен резултат. Со среќа!
Goki, 14.08.2012 00:30:11
So sreka neka ni e! Jas stavam 5000 evra na 4:0 za Litvanija.
Побарајте во Централниот Штаб!, 14.08.2012 01:11:15
Нека проверат во владата или пак кај Министерот за Здравство, можеби тој ќе помогне...та нели го бива за секакви задачи?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |