Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.06.2012, 13:09
Данска шанса на генерацијатаМладата фудбалска репрезентација денеска во Олборг го игра решавачкиот дуел во квалификациите за ЕП 2013

Сашко Ѓ. Димовски

„Нордиске арена“ во Олборг е местото каде нашата млада фудбалска репрезентација денеска (14.30 ч.) го игра решавачкиот дуел во квалификациите за Европското првенство во 2013 година во Израел. Противник е селекцијата на Данска против која е потребна победа или во најмала рака нерешен исход за одржување на какви-такви шанси за второто место во групата што води до бараж двомеч како последен филтер до континенталниот самит.

Момчињата на Бобан Бабунски се доведоа во незавидна ситуација настрана завидната серија од 16 меча без пораз. Но, таквата низа ќе биде залудна за оваа генерација млади играчи при евентуален пораз од нивните дански врсници. Во позиција во која од еден меч им зависи целиот циклус, барем кога е пласманот во групата зад лидерот Србија во прашање, мора да одиграат најдобро што знаат и умеат. Потребно е да надвладеат мотив, дисциплина и психолошка стабилност на тревникот, да се надминат себеси, да покажат присебност во одбраната и во завршницата на нападите и, секако, да покажат дека знаат да погодат во вистинско време и на вистинско место. Тоа се коцкичките што треба да се вклопат во денешниот мозаик на македонскиот тим за фудбалери до 21 година по петочното реми (1:1) во Торшавн кај аутсајдерот Фарски острови.

Македонија моментно е втора во групата со 9 бода, еден повеќе од Данска, но и меч повеќе од денешниот ривал. Во досегашните пет средби остварени се две победи (обете како домаќини) и три нерешени исходи (два како домаќини и еден на гости). Три бода се освоија во дуелите со Фарски острови (1:0) и со Северна Ирска (1:0), по бод впишавме против Србија (1:1) и Данска (1:1) и во последниот натпревар кај Фарски острови. До крајот на квалификациите на надежите им остануваат уште две пресметки на гостински терен, кај Северна Ирска и кај Србија во последното коло. Двете најдобри селекции од секоја група ќе обезбедат место во бараж фазата, а победниците од седумте двојки ќе се придружат на репрезентацијата на Израел на завршниот турнир догодина.Статијата е прочитана 293 пати.

Испрати коментарЈувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листата
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Бостон на чекор до големото НБА-финале
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва лига
Почнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |