Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.09.2012, 13:14
Во ЕУ само со решени билатерални споровиКомисијата за надворешни работи на Европскиот парламент идната недела треба да се изјасни за извештајот за стратешките интереси на ЕУ во проширувањето до 2025. година

Извештајот „Политиката и условите за проширувањето и стратегиските интереси на Европската Унија во оваа област за периодот 2012-2025 година “ го подготви грчката европратеничка Мaрија Елени Копа.

Во расправата што се водеше во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент по овај стратегиски документ беше нагласено дека „проширувањето мора да остане кредибилен процес“ и „затоа е значајно ЕУ да ги исполни своите дадени ветувања и да создаде услови кои ќе осигураат дека идните проширувања ќе бидат успешни“. Притоа европратениците сметаат дека е потребно „општо преиспитување на условите за прием, на воспоставените процедури и на политиката за проширување во целина, но сепак критериумите од Копенхаген, треба да останат срцето на политиката за проширување“.

Како да се надминат билатералните проблеми

За извештајот на грчката европарламентарка Мариа Елени Копа (социјалист), членовите на комисијата имаа предложено 287 амандмани. Добар дел од нив се однесуваа на начинот на кој треба да се разгледуваат билатералните спорови, за да тие не бидат пречка за пристапувањето во ЕУ.

На крајот големите пратенички групи, пред се‘ таа на Европските народни партии и европските социјалисти постигнаа компромисен договор (преточен во амандман) со кој ЕП смета дека „билатералните спорови треба да бидат решени пред приемот“ во ЕУ“.

Од своја страна романскиот европарламентарец Адријан Северин побара да не се наметнуваат унилатерални решенија за билатералните спорови, и тие не треба да се користат за поставување пречки во процесот на пристапување, при што треба да се земат во предвид глобалните интереси на ЕУ.

Европратениците исто така се договорија со компромисен амандман во кој се повикува ЕУ да ги поддржува напорите за решавање на отворените билатерални прашања, во согласност со одредбите на меѓународното право, Повелбата на ОН и релевантните резолуции на ОН, како и Хелсиншкиот завршен акт. Во случај да не биде можно да се постигне билатерален договор, ЕП советува предметот да биде доставен до Меѓународниот суд на правдата или страните да се заложат за обврзувачки арбитражен механизам. ЕП уште еднаш повикува Комисијата и Советот на ЕУ да започнат со развивање механизам за арбитража на билатерални и мултилатерални спорови меѓу државите-членки и кандидатите за прием во ЕУ, во согласност со договорите на ЕУ.

Државите членки на ЕУ да покажат одговорност кон Македонија

Во извештајот меѓу другото се бара од земјите членки и од ЕУ, кои извлекоа полза од процесот на проширувањето, да го одржуваат моментумот на процесот за проширување со повторното потврдување на европската перспектива на секоја од земјите-кандидатки или потенцијални кандидатки. Тие треба да се оценуваат според исполнетите критериуми и да не се воведуваат за нив „нови повисоки стандарди од оние што се применуваат веќе во ЕУ“.

Белгиската европарламентарката Анеми Нејтс-Уитеброк (либерал) со свој амандман побара „Советот и членките на ЕУ да покажат поголема одговорност и да ги почитуваат преземените обврски и да избегнат да го блокираат напредокот, како на пример големото доцнење во почетокот на преговорите за членството на Македонија во ЕУ“. Според белгиската европарлемантарка, државите членки треба да имаат заедничка одговорност во изнаоѓањето на решенија за вакви „ќороскаци“.

Меѓу амандманите поврзани директно со Македонија, со оглед дека процесот на проширување во извештајот се разгледува глобално, конкретен предлог за замена на референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“ со „Македонска држава“, има поднесено британскиот европарламентарец од Алијансата на либералите и демократи, Ендру Даф.

Секоја земја-кандидат според заслугите

Во извештајот и расправата што се водеше се повторува добро познатиот став на ЕП секоја земја да биде оценувана и да напредува според заслугите. Притоа се поздравува новиот преговарачки пристап во кој се дава приоритет на прашањата поврзани со судството и фундаменталните права, слободата на изразување, правдата и внатрешните работи.

Извештајот со сите амандмански измени треба да биде усвоен во текот на идната недела во Стразбур на состанокот на Комисијата за надворешни работи на ЕП, по што ќе се најде на расправа на пленарната сесија на ЕП.

Статијата е прочитана 636 пати.

Испрати коментарМалолетник од Струмица создал лажен профил на собраниски функционер
Пожарот од Албанија се проширува и на македонска територија
Малмстром - Хомотестовите се варварски и средновековни
Најмалку 30 лица загинаа во бранот напади во Ирак
Лозарите на предупредувачки протест
(ФОТО) Mузички спектакл за 21 година независност
Иванов - Да ја создаваме Македонија како слободна и демократска земја
Почна изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
Македонски ден на Саемот на книгата во Москва
Отворен новиот Центар за дијализа во Скопје
Македонските војници неповредени во самоубиствен напад во Кабул
Груевски за Си-Ен-Ен - Невработеноста се појави по распадот на СФРЈ
Лорд - БиХ пропушти уште една шанса за членство во НАТО
Честитка од Вељаноски по повод Денот на независноста
„Гугл“ и го честита Денот на независноста на Македонија
Отворен Споменикот на паднатите херои за Македонија
Пуштена во употреба новата зграда на Министерството за земјоделство
Стано - Билатералните прашања да не бидат пречка за влез во ЕУ
Осуден авторот на познатиот постер со ликот на Обама
Повеќе улици во Скопје денеска затворени за сообраќај
Почнува изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
„Луфтханза“ и синдикатот постигнаа спогодба, штрајкот прекинат
Македонија го слави Денот на независноста
Државниот врв на прием кај Вељаноски по повод Денот на независноста
Георгиевски и официјално на чело на Народна
Повреден полицаец при нападнат на конвој на ЕУ во Косово
Куќен притвор за 27 обвинети во „Калдрма“
Преполовена претплата за ОНЕ мобилните корисници
Ердоган - Израелски напад врз Иран ќе предизвика апокалипса
Иванов првпат слуша за иницијатива за споменик на Талев во Прилеп
Нови 700 паркинг места во две подземни паркиралишта
Тинејџер повреден во тепачка во Гостивар
Енерегетско поврзување меѓу Македонија и Косово
Израелски велосипедист тешко повреден на Бистра
(ФОТО) Принц Хари во Авганистан ќе пилотира со „Апачи“
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
За Денот на независноста македонското знаме подигнато во Торонто
Бесплатен автобуски превоз до Скопје со билет за прославата
По Мали, и Нигерија демантира дека го признала Косово
Плевнелиев смета дека Македонија ја краде бугарската историја
Одложено судењето за двојното убиство во Гостивар
Обама - Американците исправени пред историски крстопат
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Расмусен - НАТО нема да се меша во Сирија
Прв случај на западнонилска треска во Хрватска
Почна генералниот штрајк во „Луфтханза“
Честитка од САД за Денот на независноста на Македонија
Обама ја прифати номинацијата на демократите
Ален Зекиров веќе не го обезбедува Мијалков
Тодоров не попушта, лекарите ќе одат на штрајк
Шеесет луѓе, од кои 31 дете загинаа во бродската несреќа кај Измир
Епидемија на црвени линии околу Македонија
(ФОТО) Рено му подари два електрични автомобили на Папата
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од Иванов
За американските бизнисмени Македонија непозната дестинација
Косово и Албанија ќе се обединуваат со телефонскиот код +355
За 55 возила, 5 отсто од „Аутомотив груп“
За 2,5 години 720 жртви во сообраќајот под 7 годишна возраст
Британската министерка за внатрешни работи исвиркана на Параолимпијадата
Двајца кумановци избодени со нож во тепачка
Падна размената меѓу Македонија и Турција
„Мекдоналдс“ - Македонија го прославува 15. роденден
„Луфтханза“ утре во генерален штрајк
Наскоро тендер за „Џумајлија“, заинтересирани 30 компании
Не е побарана асистенција од полицијата за имињата на училиштата во Чаир
Д-р Марјан Бојаџиев избран за најдобар професор во Европа и во Азија
Додик - Србија да го бара северно Косово и да го признае останатиот дел
Владата воспоставува систем за финансиско разузнавање
Арапската лига го повика сирискиот режим да прекине со насилствата
Најмалку 20 луѓе загинаа при потонување на брод во Егејско Море
Обама и официјално кандидат на демократите
Бизнис можностите на Македонија презентирани во Атланта
„Маратонско“ обраќање на Бил Клинтон за успесите на Обама
При експлозија во складиште за муниција загинаа 25 турски војници
(Обновено) Четворица убиени во оружен напад во Франција
Бугарија најавува „црвена линија“ за Македонија
Австралиско-новозеландската епархија се дели на два дела
СДСМ - Трајановски го фалсификува Урбанистичкиот план
Ангелов му порача на премиерот да не глуми патриот
Исцртани опасни етнички линии во парламентот
Пешевски - Падна конкурентноста кај компаниите, а не кај Владата
Уште една шанса за загубарите
За Македонија се интересирале автомобилски компании
Ромпуј - Името ќе отвори многу врати
Јанкулоска - Не ги коментирам обинувањата за тендерот за полициски возила
Владата ќе им помага на компаниите да стигнат до европските фондови
Шулц - Македонија секогаш ќе ја има мојата поддршка„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 31°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 31°C, Мин: 12°C

Понеделник
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Рејбан“ – 75 години култен моден додаток
Ниту една ѕвезда ниту рекламна кампања не постигнала толку голем маркетиншки ефект за очилата за сонце „рејбан“ како фил...
Марио Драги ги осоколи берзите
Европската централна банка ги охрабри инвеститорите со мерките за спречување на должничката криза...
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |