Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 15:24

Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево

Штип,  - Во СВР Штип денеска е пријавено дека околу 18,30 часот од две маскирани лица е извршено разбојништво над С.М.(80) од штипското село Драгоево.


Портпаролот на СВР Штип, Снежана Санева информира дека разбојништво се случило во куќата на С.М, кога во критичниот момент гледајќи телевизија му снемало струја.

- Откако С.М забележал дека кај соседите има струја помислил дека нешто не е во ред со осигурачите, поради што зел светилка и нож и се упатил кон горниот дел на куќата, каде се наоѓала разводната табла. Качувајќи се по скалилата од зад грб ненадејно го напднале две маскирани лица, појасни Санева.

Со намера да се одбрани, старецот успеал со нож да повреди еден од напаѓачите во горниот дел на ногата. Напаѓачот со истиот нож на С.М му нанел повреда во пределот на вратот, по што му се одземени 6.000 денари.

Повредениот старец во неговата куќа во штипското село Драгоево е пронајден утринава од страна на неговиот внук, по што веднаш е хоспитализиран во Клиничката болница-Штип, а во тек е хируршка интервенција.

Полицијата трага по двајцата разбојници, од кои едниот има повреди на ногата.  (МИА)
Статијата е прочитана 370 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби ст�� чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен двор

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |