Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.09.2012, 14:43

Анџелина Џоли на суд поради филмот „Во земјата на крв и мед“

Писателот Јосип Кнежевиќ тврди оти бил шокиран кога слушнал дека продуцентот Ерик Саркич во соработка со Џоли работи на филм според идентична приказна на неговата

Актерката Анџелина Џоли одлучи правдата да ја побара на суд и да се одбрани од оние кои сметаат дека нејзиниот филм „Во земјата на крв и мед“, е плагијат. Таа постапката ќе ја покрене заедно со продуцентската куќа ГК Филмс и дистрибуциската куќа Филм дистрикт.

Само неколку недели пред да биде прикажан нејзиниот „првенец“ во филмски сали, актерката ја нападна Џејмс Брадок, познат и како Јосип Кнежевиќ, со тврдења дека нејзиниот филм е плагијат на неговиот роман „Кршење на душата“ (The Soul Shatering/ Slamanje duse) издаден во 2007 година.

Кнежевиќ изјави дека неколкупати се сретнал со продуцентот Ерик Саркич за да се разгледа можноста приказната од книгата да биде филм, и оти бил шокиран кога слушнал дека истиот продуцент во соработка со Џоли работи на филм според идентична приказна.

Анџелина тврди дека обвинувањата се невистинити и инспирацијата за филмот ја добила работејќи како амбасадор на ОН во Босна. Како што објави Холивуд рипорт, Анџелина и нејзините соработници „признаваат дека немаат одобрување од Кнежевиќ, но негираат дека од него требало правно да се побара дозвола и лиценца“.


Статијата е прочитана 837 пати.

Испрати коментар(ИНТЕРВЈУ) Денес е се' толку бу��но
Фред Келеман ќе го предводи жирито во Битола
Една година Музеј на македонска борба
Швеѓаните помалку пушат, но се дебелеат
Со „Животот на Молиер“ почнува „Ристо Шишков“
Кумановски театар со претстава по текст на Горан Стефановски
Денови на македонската култура во Марибор и Киев
Ирански атлетичар избегнал ракување со принцезата
Марија Светиева со графики во Берлин
„Ш ш ш“ - симболичен наслов за почеток на Македонската филхармонија
Новиот ајфон ќе биде претставен на 12 септември
(ФОТО) Два пати повеќе страници за иста цена со новите печатачи на HP
(ФОТО) „Недела на дизајнот“ отвора нови уметнички хоризонти
Уметниците и годинава ќе творат на Осогово
Промоција на „Кинеење“ од Тони Цифровски
Европски ден на еврејската култура
Се ожени ексминистерот за здравство Бујар Османи
Почина актерот Мајкл Кларк Данкан
Почина првенката на скопската опера Ана Липша-Тофовиќ
„Прес ту егзит“ во влијателна публикација објавена во Њујорк
Награди за Македонија на Светскиот фестивал на непрофесионален филм
Дизајнерски новитети на „Недела на дизајнот“ во Скопје
„Приказната за изгубениот рај“ на Марина Лешкова во МСУ
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Рејбан“ – 75 години култен моден додаток
Ниту една ѕвезда ниту рекламна кампања не постигнала толку голем маркетиншки ефект за очилата за сонце „рејбан“ како фил...
Марио Драги ги осоколи берзите
Европската централна банка ги охрабри инвеститорите со мерките за спречување на должничката криза...
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |