Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.08.2012, 20:55
Членовите на Владата приватно биле во СлупчанеВладата нема донесено одлука за одбележување на настанот во Слупчане, ниту има испратено официјална владина делегација на тој настан

Како што соопшти попладнево владината прес служба, овој настан за Владата нема никаков официјален карактер, ниту државен третман.

- Од овие причини и врз основа на законите, појавувањето на лица кои во моментов се членови на Владата на овој настан, за Владата има третман на нивна приватна посета на приватна комеморација, зашто ниту Владата ги испратила на таков настан, ниту им дала овластување на тој настан да ја претставуваат, ниту да зборуваат во име на Владата, ниту настанот има официјален државен карактер, се наведува во соопштението.

Владата не може да преземе мерки кон лица кои во свое слободно приватно време и во приватен ангажман се појавиле или зборувале на некој настан.

- Појавувањето на определени лица на тој настан и она што било истакнато од определени лица на тој настан во поглед на појавувањето или за друг аспект, не ги одразува политиките и позициите на Владата, и не може да се става во корелација со официјални ставови и погледи на Владата, стои во владината информација.

Владата го поддржува развојот на мултиетничкото општество и работи во таа насока, но и истовремено цени дека градењето доверба меѓу заедниците не може да се остварува ефективно со изолирани настани кои немаат широка поддршка во јавноста, како и со ставање определени настани во функција на политичко-партиска агенда. Напротив, може да се остварува со широко прифатени активности кои нема да ги повредат или злоупотребат чувствата на граѓаните или основите на државно правниот развој.

Владата, се додава, не ги прифаќа обидите за политизација на овој изолиран настан кој не ја одразува владината политика во партиски пресметки. Воедно информира дека функциите на државата во општествениот, политичкиот, економскиот и безбедносниот систем се исполнуваат соодветно и единствено и нема никаква потреба од загриженост на граѓаните од овој аспект.Статијата е прочитана 1059 пати.

Испрати коментарВо честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
„Израелски Асанж“ објави „тајни планови“ за напад врз Иран
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
Сарачини - Денеска ќе се знае дали е успешен тендерот за продажба на ОХИС
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Жител од Лојане притворен поради криумчарење мигранти
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили
Свечености по повод 20. роденден на АРМ
Рикер од недела во посета на Македонија
(ФОТО) Иванов - АРМ е гарант на нашиот интегритет и суверенитет
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотели
Германската екстремна десница доби право да прикажува карикатури на Мухамед
Итна седница на Организацијата на американски држави за Асанж
Почина патријархот на Етиопската православна црква
Финска се подготвува за распад на еврозоната
ВМРО-ДПМНЕ - „Слупчане" не е чин на визионерство, туку на лицемерство
Лебот почна да поскапува од Велес
Арбен Џафери погребан во Тетово
Бугарска компанија достави понуда за ОХИС
Еквадор му даде азил на Асанж
Австралија објави истражување за македонската дијаспора
СДСМ - Политиките во владината коалиција некоординирани
„Катар ервејз“ воведува линија до Белград
Иран ги отфрли обвиненијата за вмешаност во нападот во Бургас
Ѓорѓиев - Денарот е и ќе продолжи да биде стабилен
Псалтиров - Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем
Зголемен бројот на превезени патници на аеродромите
Со Проектот за кредитирање на микро и мали претпријатија ќе се вработат 159 лица
Бразилските дождовни шуми се соочуваат со истребување на животинските видови
Франција ги дистанцира Ромите
Засилени контроли, забрани и санкции за спречување пожари
Војводина ќе прогласи елементарна непогода поради сушата
Лустриран поранешен општински советник во Куманово
Украина времено ги укина визите за македонските државјани
Банкротот е единственото решение за Грција
Арбен Џафери ќе биде погребан денеска во Тетово
Полјак уапсен за вчерашните убиства на имигранти во Атина
Пожарот ��ај „Јасен“ се шири кон Скопско
Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито за Асанж
Cончево со мала локална облачност
Генерал Дуби - Ми беше чест да работам со Македонија
Почина Арбен Џафери
(ФОТО) Протести во Скопје - Аман, доста е од скапа струја, парно и бензин!
Британија прва ја напуштa ЕУ
Пендаровски - Случајот во Слупчане е без преседан
Египќанецот Морси ги предизвикува предвидувањатаВесна.С. од Прилеп, 15.08.2012 23:10:36
Во Македонија палењата на македонското знаме се изолирамни случаи кои се случуваат секој ден,фашистичките скандирања на спортските натпревари се изолирани случаи и така натаму за кои владата секогаш препорачува да не се политизираат и да не се употребуваат за тесно-партиски цели ипрепукување.Преку глава ми се соопштенијата на владата и загриженота на опозицијата за тоа што прави владата.П.С. Ги замолувам вистинските новинари да ги пренесуват соопштенијата на оние на власт и оние во опозиција доколку не кажат нешто ново и тоа што го зборуваат го спроведат на дело
Bojana, 15.08.2012 23:40:27
Mizi da ti baam..

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |