Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.05.2012, 17:31

Оклахома поведе со 2:0 против Далас

Оклахома Сити му нанесе уште еден срцепарателен пораз на Далас во НБА-плејофот, поведувајќи со 2:0 против бранителот на титулата во серијата што би можела брзо да заврши. Очајничкиот обид на Џејсон Тери да постигне тројка заврши во обрачот и Маверикси загубија со 102:99 од домаќинот, кој ја отвори серијата од првото коло со победа од 99:98 откако Кевин Дурант го посака топката во последната секунда од мечот во саботата. Шампионот немаше таква среќа и ќе мора да се престрои пред продолжението на серијата до четири победи во Западната конференција задутре во Далас.

Дирк Новицки постигна 31 кош за гостите и се вмеша во тепачката со Се Ибака и со Кендрик Перкинс од Оклахома во првото полувреме.

„Не сакаме ниски удари од нив, а и тие не сакаат кога ние им упатуваме“, изјави тренерот на Далас, Рик Карлајл. „Валканата игра мора да запре. Не сакаме некој да излезе повреден од сето тоа“.

Тандерси ја остваруваат својата нова улога на фаворити во серијата и беа предводени од 29. поени на Расел Вестбрук, како и од 26 коша и 10 скока на Дурант. Оклахома реализира шест слободни фрлања во низа во последната минута и стигна до триумф.

„Имаме поддршка од публиката и играме со срце“, изјави Вестбрук. „Завршивме добра работа во одбраната и погодивме важни слободни фрлања на крајот“.

Маверикси влегоа во последната минута со предност од еден поен, откако го контролираше првиот меч на ист начин, но потоа постигна само еден кош од игра.

Во Источната конференција Индијана ја најде својата игра во второто полувреме од дуелот со Орландо, славејќи го со 93:78 и израмнувајќи го резултатот на 1:1 во серијата. Пејсерси ја добија третата четвртина со уверливи 30:13 и со нерешен скор патуваат во Орландо, каде што денеска ќе се одигра третиот натпревар.

Дејвид Вест, Дени Гренџер и Џорџ Хил постигнаа по 18 коша за домаќинот, а Глен Дејвис ги предводеше „магичните“ со 18 поени и 10 скока. Орландо е без повредениот ол-стар играч Двајт Хауард.

Мајами поведе со 2:0 против Њујорк, добивајќи го дома и вториот меч со Никси, овој пат со помалку уверливи 104:94.


Статијата е прочитана 471 пати.

Испрати коментар„Џезерите“ лесен залак за Сан Антонио
Милан само на поен од Јувентус
Чех и Челзи ќе го запомнат Сисе
„Кралевите“ ја обезбедија шпанската круна
Шампионско сефте за МЗТ Скопје
Ренова победник на фудбалскиот Куп на Македонија
Македонија подобра од Ерменија
Скопје во маратонски сјај
(ФОТО) Англија полага големи надежи во Хоџсон
Атлетико на Лазаров на мегдан на Копенхаген
Наполи остана во трка за третото место во Серија А
„Биковите“ немоќни без Роуз, Лејкерси поведоа 2
Хелсинки последна олимписка шанса за Митров и за Вранези
Работнички по хет-трик, Ренова по прв Куп-трофеј
Сити изби на чело во Премиер-лигата
Тенисерите во група со Црна Гора и со Ерменија
Финалистите од Каракас одат на „дрим-тимот“
Барселона постигна седум голови на гостувањето кај Рајо
Неверојатен кам-бек на Клиперси
МЗТ Скопје на една победа до првата титула

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |