Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.03.2012, 13:40
Чикаго победи во дербито на „Истокот“Изненадување на Булси беше Џон Лукас кој реализираше 24 поени, а кај гостите од Мајами најпрецизни беа Двејн Вејд со 36 и Леброн Џејмс со 35 поени.

Кошаркарите на Чикаго успеаја да слават победа во дербито на Источната конференција од НБА лигата, совладувајќи го тимот на Мајами со 106:102 без помошта на првиот играч на тимот Дерик Роуз, кој овој натпревар го следеше од клупата.

Изненадување за Мајами беше Џон Лукас кој реализираше 24 поени, а кај гостите од Мајами најпрецизни беа Двејн Вејд со 36 и Леброн Џејмс со 35 поени, но тоа беше недоволно за победата.

На другите натпревари ноќеска беа постигнати следниве резултати: Индијана – Филаделфија 111:94, Њу Џерси – Торонто 98:84, Њујорк – Портланд 121:79, Сакраменто – Детроит 112:124, Милвоки – Кливленд 115:105, Њу Орлеанс – Лос Анџелес Лејкерс 101:107 по продолжение, Хјустон – Шарлот 107:87, Сан Антонио – Орландо 122:111, Феникс – Јута 120:111, Лос Анџелес Клиперс – Атланта 96:82 и Голден Стејт – Бостон 103:105.

Вечерва се играат пет натпревари: Њу Орлеанс – Вашингтон, Далас – Шарлот, Денвер – Оклахома Сити, Јута – Минесота и Лос Анџелес Клиперс - Феникс.

Пласман во Источна конференција: Чикаго 36-9 (победи-порази), Мајами 31-11, Орландо 28-16, Филаделфија 25-18, Индијана 25-16, Атланта 24-19, Бостон 23-19,...

Пласман во Западна конференција: Оклахома Сити 32-10, Сан Антонио 28-13, Лос Анџелес Лејкерс 27-16, Лос Анџелес Клиперс 24-17, Мемфис 24-17, Денвер 24-19, Далас 24-20, Хјустон 24-20 итн.

Статијата е прочитана 336 пати.

Испрати коментарЛига Европа
Отворен патот за „Ел класико“ финале во Лигата на шампионите
Познати учесниците во четвртфиналната фаза од Лига Европа
Налбандијан се враќа во форма
МЗТ Скопје Аеродром во следните три сезони ќе игра во АБА лигата
Свиндал со мал кристален глобус во супервелеслалом
Челзи ја спаси честа на англискиот фудбал

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |