Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.10.2012, 17:51

„Луј Витон“, „Зара“ и „ХиМ“ – глобално најдобри

Според истражувањето на компанијата „Интербренд“, најдобар глобален моден бренд е француската луксузна куќа „Луј Витон“, која оваа година, врз основа на проценетите годишни вредности, успеала да ги победи другите луксузни кандидати како што се „Прада“, „Гучи“, „Барбери“ и „Хермес“.

Но, зад „Луј Витон“, кој очигледно одлично го води креативниот директор Марк Џејкобс, не се наоѓаат скапоцените модни куќи, туку двата најсилни бренда на „улична висока мода“, кои го имаат покорено целиот свет „ХиМ“ и „Зара“. Нив во чекор ги следат „Гучи“, „Хермес“, „Барбери“, „Прада“, „Ралф Лорен“ и „Гап“.

На вкупниот попис на најлуксузни глобални компании, француската модна куќа „Луј Витон“ го зазела 17. место, со заработувачка од 23,5 милиони долари, шведскиот џин „ХиМ“ се најде на 23. место (16.571 милион долари), а „Зара“ на 37. место (9.488 милиони долари). Се чини дека овие два „хај стрит“ бренда убедливо ги имаат победено луксузните брендови како што се „Гучи“, „Хермес“ и „Картие“, со оглед дека тие се нашле на 38., 63. и 68. место на списокот од 100 глобални бренда.

„И покрај моменталната економска криза во светот, оваа година луксузните брендови успеаја да ги зголемат своите приходи, а тоа е резултат на променетата глобална свест, зашто успехот им се темели не само на квалитетните производи, туку и на нивниот углед, кој е безвремен, како и на дигиталната достапност“, пишува во соопштението на компанијата „Интербренд“.


Статијата е прочитана 634 пати.

Испрати коментарВиктор ќе предава пеење
Да наздравиме со чаша вино
Воислав глуми во спот на Слаткар
Секирарски го отвора 6. Моден викенд
Што прават
Работата во радио ми ја разбуди старата страст
Пет часа во разговор со Асанж

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Ведро
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (22)
Вознемиреноста на Стане Доланц.  Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Многу полесно е да си играч отколку тренер
Индира Кастратовиќ зборува за новиот предизвик како тренер на Вардар СЦБТ, за споредбите со Кометал Ѓорче Петров...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |