Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.08.2013, 14:59

Обновени пешачки премини за побезбедни училишта

Проектот предвидува обновување и боење на пешачките премини пред градинките, основните и средните училишта во Кисела Вода

Општината Кисела Вода тргна во акција за подигање на свеста за безбедност во сообраќајот. Токму тука почна проектот „100 обновени пешачки премини за 10.000 ученици“, чија реализација е договорена со Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата (РСБСП). Потпис на договорот ставија и компаниите „Евроинс осигурување“, „Адинг“ и „Кодинг“. Проектот предвидува обновување и боење на пешачките премини пред градинките, основните и средните училишта во Кисела Вода и има за цел да ја зголеми безбедноста на сите учесници во сообраќајот, особено на пешаците, велосипедистите и мотоциклистите.

„Во текот на првото полугодие од оваа година на подрачјето на Скопје и околината се случија вкупно 2.026 сообраќајни незгоди, што е повеќе од истиот период минатата година кога беа евидентирани 1.983 несреќи во кои животот го загубиле 26 учесници во сообраќајот, од кои осум пешаци, тројца велосипедисти и еден мотоциклист“, рече министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, при потпишувањето на договорот.

Таа додаде дека со ваквите проекти домашните компании покажуваат висока општествена одговорност, а пешачките премини се дел од националната стратегија за унапредување на безбедноста на патиштата. Кисела Вода е прва општина во проектот за обележување 100 пешачки премини. (Б.Ш.)


Статијата е прочитана 381 пати.


Испрати коментарГруевски - Било каков извештај или предвремени избори
Јованка Броз боледува од рак
Комисијата без договор, новиот рок до вторник?
Лекари без граници потврдија користење на хемиско оружје во Сирија
Обама свика средба за Сирија во Белата куќа
Заев - СДСМ вложи максимум да се постигне договор
Шефот за разоружување на ОН пристигна во Дамаск
Продолжен притворот на Кежаровски за уште 30 дена
Притвор за двајца вработени во „Пошта“, пронајдени пари во возило со сеф
Можна е смртна казна за напаѓачот од Форт Худ
Пунк��ови за донирање школски прибор, храна и облека
Пожарот во Калифорнија зафати 400 квадратни километри
Албанија ќе увезува отпад и од Македонија
Билансот на жртвите во Либан достигна 42
Сервер - Името веќе не е важно прашање за САД
Комисијата без договор за случувањата од 24 декември
Јованка Броз доживеа инфаркт
Дачиќ
Промовирана технолошко-индустриската зона кај Штип
Сопругата на ексминистерот негира вина за грабежот во Чаир
Запишани уште 3.918 средношколци
Законот за медиуми ја прели опозициската чаша
Одбележување 103 години од раѓањето на Мајка Тереза
Груевски не сака да прејудицира за решението на комисијата
Мистериозна светлина на небото ги збуни скопјани
Пожарот во битолско ставен под контрола
Почина повредениот од сообраќајката во Аеродром
Радио-телевизија Војводина престанува да зрачи
Тешко повредено лице во тепачка во Охрид
Од треската Западен Нил во Србија починаа десет луѓе
Банда мажи силуваа фоторепортерка во Индија
Давитковски - Неусогласени уште две прашања
Хеликоптери на АРМ ќе го гасат пожарот во битолско
Ако Сирија употребила хемиско оруже ќе сноси тешки последици
Менинг - Од денеска викајте ме Челзи
Законите за медиуми пред Законодавно-правната комисија
Се отвора технолошко-индустриската развојна зона „Штип”
Еден загинат и шестмина повредени пожарникари во Португалија
Денеска е последен рок за извештај на Комисијата
Литванија се надева на брзо решение на спорот со името
„Филип Морис“ партнер на ТК Прилеп
Груевски - Да се фокусираме на решение, а не на манипулации
Потврден е идентитетот на Миле Хаџиски, се чека екстрадиција
Сирија пред хемиска војна?
Притворена осомничена за грабежот во Поштата во Чаир
ССНМ - Законите се проект за ставање под контрола на медиумите
Македонски ориз на турскиот пазар
Ноќни „сеанси“ за законите за медиуми
Трајановски оптимист во случајот со „Дрисла“
Кај Групчин фатен килограм марихуана
Градежник од Велес почина работејќи во Скопје
ВМРО-ДПМНЕ и Жерновски во војна за ребалансот и за зеленилото
СРБИЈА - Ја убил додека в раце ја чувала едногодишната внука
Давитковски - Правиме се денеска да се заврши работата
Грозданов - Правиме баланс на пазарот кај цената на становите
Претседателот на БиХ се соочува со обвинение за корупција
Можно е грчко сценарио за РТС
Гостиварци бараат лустрација на осуммина сограѓани
Бомба кашикара пронајдена во станбена зграда во Дебар
Најмалку три милиони евра за фонтаната прскалка на Плоштад
Асанж - Виновен сум поради раздорот во партијата
Вевчанци од септември со регистарски таблички VV
(ВИДЕО) За малку избегната нова тепачка во Собранието
На Богородица спречен шверц на 661 парче ловечка муниција
Денеска уписи во средните училишта со слободни места
Трет ден амандманска расправа по медиумските закони
Рокот за осмиот ИПАРД повик пролонгиран до 30 септември
Мубарак во домашен притвор откако ќе излезе од затвор
Бредли Мeнинг осуден на 35 години затвор во САД
СДСМ - Обвинителството сериозно да се позанимава со ревизијата на „Скопје 2014“
И весниците во скутот на агенцијата за медиуми
„Џонсон контролс“ се пресели во новата фабрика во Штип
Амбасадорите именувани - кога ќе одат не се знае!
Египетскиот суд го ослободи Хосни Мубарак
Заврши изградбата на патот до манастирот Трескавец
(ФОТО) Меркел во посета на логорот „Дахау“
Иванов - Очекувам страните да ги исполнат обврските за извештајот
Давитковски - Мислам дека сме многу блиску до решение
Во Грција уапсени шверцери на македонски цигари
Новата грчка државна телевизија почна да емитува програма
Се продава куќа во Стокхолм - „меѓу соседите нема имигранти“
Човек на Камерон го посетил „Гардијан“ за Сноуден
Дебарчанка загина во сообраќајка во Драч
Рекордна добивка од 1.274.293 денари на Ново Лотo
Хрватска - Во пензија со 67 години или 41 година стаж
Продолжува седницата на ад-хок Комисијата за 24 декември
Лидерот на Братство обвинет за поттикнување на убиства
Победата на Роберт Мугабе - фер и демократска
Tинејџери од досада убиле студент во САД
Давитковски оптимист, седницата продолжува утре
Политичкиот врв во мисија за деблокирање на Комисијата
Авионите гаснеа пожар кај Марков манастир
ФОТО
Потврди за квалитет - ако лекот не е одобрен во ЕУ
МАНУ максимално да ја искористи Лабораторијата за ге��омика
СДСМ ќе учествувал во парламентот - без условувања
Прв сведок за начинот на работење во „Пошта“ Чаир
Медиумските закони ги вратија кавгите
За шест месеци од ССМ правна помош побарале 2.293 работници
Груевски - Се надевам дека СДСМ ќе ги надмине теснопартиските интереси
Малолетничка се самозастрелала во Скопје
Првиот понеделник во месецот на Сараќини резервиран за фирмите
Откажана денешната аукција на државни хартии од вредност
Мукаетов и Поповски добитници на „Мајка Тереза“
Коптите во САД загрижени за сонародниците во Египет
Радиоактивна вода истече од „Фукушима“
„Гардијан“ под притисок за документите од Сноуден
Первез Мушараф обвинет за убиство на Беназир Буто
Уапсен лидерот на „Муслиманско братство“
Заврши заложничката драма во Инголштат
Петок краен рок за деблокирање на Комисијата
Мубарак наскоро на слобода?
Се забранува групирање во набавките во здравството
На Писториус ќе му се суди за убиство
Заложничка драма во Инголштат, Меркел ја откажа посетата
Аврамопулос - Скопје го намали влијанието на Грција
Ќе се бара нова фирма за барокот на „Водовод“
За притисоците врз Македонците - казна од 430 евра
Скопска фирма увезла гас без да плати 90.000 евра царина
Јанкулоска - Обезбедени се докази за десетмината од „Пошта“
Иванов - На Македонија и требаат луѓе кои знаат да водат
Кривични пријави за четири естрадни уметнички во Велешта
Единаесет повредени при експлозија во кинески ресторан во Софија
Двајца повредени при судир на воз и автомобил во Велес
Москва ја сака базата „Андреас Папандреу“ на Кипар
Состојбите во Европа и ЕУ на средбата Иванов - Клаус
(ФОТО) Скопјанец изгоре во пожар во сопствениот дом
Вонредна средба на ЕУ за Египет
Четвртата Школа за млади лидери на претседателот Иванов
Ел Барадеј го напушти Каиро, замина во Виена
Во „Пошта“ разбојниците влегувале како дома
Забрана за „Муслиманското братство“?
ЈСП ќе отвора музеј на автобуси
Германски „Лидл“ влегува во Србија
Становите во Реонски центар „Аеродром“ чинат 795 евра квадрат
Ставрески во септември ќе пресече за ребаланс на Буџетот
Претепан маж во кафеана во Кисела Вода
Естонци во Скопје фатени при кражба на гориво
Сообраќајот со зголемен интензитет надвор од градовите
Рохани - На Иран му треба нова надворешна политика
Иванов - Ќе дојде денот на признание - членството во НАТО
Лазарат се минира, жителите ќе ја бранат марихуана
Осуммина вработени во Пошта приведени за грабежот во Чаир
Инвестиција од автоиндустријата во Кичево
ВМРО-ДПМНЕ ќе бара ребаланс на буџетот на Центар
Египет ја отвори Пандорината кутија
Груевски - Извештајот за 24 декември е речиси готовm, 19.08.2013 21:35:44
Каков проект на Владата на Р.М. и општина К.Вода. Па нелли е нормално да се префарбуваат излижаните пешачки премини? Тоа е некаков проект или нормална и тековна работа на улици и патишта или општината? За најбанални работи се прави ПР. Страшно!!!
Itar Pejo, 20.08.2013 00:15:08
Samo vo Makedonija ministri se slikaat pri boenje na pesacki premini. Izgleda toa im nosi poeni kaj rajata za idnite izbori. Vo normalna zemja minister koj vaka se majtapi so narodot nikogas nemoze da bide reizbran.
зачуден, 20.08.2013 00:39:55
боење пешачки премини е проект, свашта, ова више нема никаков критериум, идиотштина, тотална кретенизација, сигурно и на 1-ви септеври ќе почне проектот нова учебна година и ке се реализира до крајот на мај 2014

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Локални грмотевици со дожд
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Недела
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 17°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
��ајчитаниНајкоментирани
Фељтон - Илина Арсова. Како го освоив Монт Еверест

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Вкусен агол
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |