Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.09.2012, 10:20
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“Англиско-италијанската пресметка го привлекува вниманието во првото коло од новата сезона во најмасовното европско клупско натпреварување - Лига Европа

Англиско-италијанската пресметка меѓу Тотенхем и Лацио го привлекува вниманието во првото коло од новата сезона во најмасовното европско клупско натпреварување - Лига Европа. Два тима со богата традиција и со многу трофеи зад себе се среќаваат во борбата за првите две позиции во групата Ј, во која се уште Марибор и Панатинаикос. Три бода на стартот е желбата на двете страни, а кој ќе излезе како победник ќе видиме вечерва.

Тотенхем најави дека ќе игра поинаку од минатата сезона кога не обрнуваа внимание на европските купови. Составот предводен од Хари Реднап испадна во групната фаза бидејќи целисно се фокусираа на домашниот шампионат.

Оваа година новиот тренер Андре Вилјаш-Боаш изјави дека лондонскиот тим ќе води сериозна битка за трофејот.

„Станува збор за сериозно натпреварување. Самиот факт дека учевствуваат тимови што испаднаа од Лигата на шампионите му дава тежина на турнирот. За мене, Лига Европа секогаш била и ќе биде престижно натпреварување и затоа максимално мотивиран влегувам во натпреварите. И екипата ќе игра максимално ангажирано бидејќи го сакаме трофејот. За Тотенхем тоа би било нешто специјално“, изјави Вилјаш-Боаш.

Пред себе тој има тим во фантастична форма. Лацио има три победи во серија во првенството што им е најдобар старт во после 38 години. Исто како и Боаш, и новиот тренер на Лацио Владимир Петковиќ најави дека екипата ќе игра сериозно.

„Со мислите сме во Лондон. Ќе се обидеме да победиме бидејќи тоа е нашата цел. Тимот засега делува одлично но можеме да бидеме подобри и на тоа работиме. На ’Вајт Харт Лејн‘ доаѓаме да изненадиме, нема да тактизираме и ќе направиме се' да оствариме добар резултат“, изјави Петковиќ.

Тотенхем најверојатно ќе стартува со истите 11 кои го победија Ридинг во саботата. Скот Паркер се враќа по повредата на Ахиловата тетива, а "вон" игра се Асу-Екото и Кабул поради сериозни повреди. 13-годишниот Кајл Хатон ќе мора да ја заземе левата бековска позиција бидејќи Боаш нема голем избор на тоа место.

Лацио доаѓа со проблеми со бековите поради повредите на Лулиќ и Конко, а на нивно место ќе играат Каванда и Скалони. Добра вест за Петковиќ е кам-бекот на Андре Диас.

ТАСЕВСКИ СО ХАПОЕЛ ВО БИЛБАО

Група А: Јанг Бојс - Ливерпул, Удинезе - Анжи.

Група Б: Хапоел - Атлетико, Плзен - Академика.

Група Ц: АЕЛ - Борусија Менхенгладбах, Фенербахче - Марсеј.

Група Д: Маритимо - Њукасл, Бордо - Бриж.

Група Е: Штутгарт - Стеауа, Копенхаген - Молде.

Група Ф: Днипро - ПСВ, Наполи - АИК.

Група Г: Генк - Видеотон, Спортинг - Базел.

Група Х: Интер - Рубин, Партизан - Нефчи.

Група И: Лион - Спарта Прага, Атлетик - Хапоел Кирјат Шмона.

Група Ј: Марибор - Панатинаикос, Тотенхем - Лацио.

Група К: Рапид Виена - Розенборг, Баер Леверкузен - Металист.

Група Л: Леванте - Хелсингборг, Твенте - Хановер.Статијата е прочитана 503 пати.

Испрати коментар„Црвеното дерби“ за Јунајтед
Фетел триумфираше во Сингапур
Убиен поранешниот светски шампион Сандерс
Мурињо најави враќање во Англија
Нетси ќе играат во новата „Барклис арена“
Реми за Вардар Про во Загреб
Металург убедлив против Борац во СЕХА лигата
Пол позиција за Хамилтон во Сингапур
Баерн Минхен се врати на чело на табелата во Бундес лигата
ЖРК Металург поразен од Бјосен
Ајнтрахт ја продолжи серијата победи во Бундес лигата
Монпеље спаси бод против Сент Етиен
Блок-билетите за Хрватска и Србија по 200 денари?
Металург по чудо во Норвешка
Јонуз ја „доби“ ФФМ во Лозана
Константин го сопна МЗТ Скопје
Скратена претсезоната во НХЛ
Ибраими стрелец против Панатинаикос
Татран бара службена победа над Металург и 15.000 евра
Јаневски ги подучува македонските тренери
Вардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 13°C

Понеделник
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (7)
Грубата смена на аѓутантот, генерал Рапо. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |