Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.07.2012, 19:49

Шкендија ремизираше без голови против ПортдаунИако имаа повеќе од играта на стадионот во Куманово сепак тетовци не успеаја да стигнат до погодок против дефанзивно ориентираните гости

Куманово - Шкендија не успеа да стигне до триумф во првиот натпревар од 1. квалификациско коло за Лигата на Европа откако денеска на „Милано Арена“ во Куманово одигра без голови против Портдаун од Северна Ирска.

Иако имаа повеќе од играта на стадионот во Куманово сепак тетовци не успеаја да стигнат до погодок против дефанзивно ориентираните гости. Во првиот дел фудбалерите на Шкендија имаа дури пет убави можности, но гостинскиот голман ги одбрани ударите на напаѓачот Музафер Ејупи во 10. и во 41. минута, како и оние на Емини во 34. минута и Неби Мустафи во самиот финиш на првите 45 минути.

Во второто полувреме најголемата шанса ја имаше нововлезениот Хасан во 78. минута чиј удар исто така го одбрани голманот на Портдаун, Мискели. Гостите од Северна Ирска само два пати директно се заканија по голот на Ников, но убавата шанса во 82. минута не успеа да ја реализира Мареј.

Шкендија упати дури 22 шута, од нив шест во рамките на голот, имаше два зицери, изведе десет корнери, но сето тоа ќе остане само обична статистика.

Задутре, Ренова против Либертас од Сан Марино однонсо Металург против Биркиркара на Малта ќе се обидат да донесат некој рејтинг поен повеќе на македонскиот фудбал и да го продолжат настапот во квалификациите за Лига Европа. (С.Д.)


Статијата е прочитана 750 пати.

Испрати коментарФедерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Преку Доминикана до полуфинале
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |