Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.10.2012, 14:53
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелотЦената на еуросуперот БС-98 се зголемува за половина денар по литар, а на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство за 2, односно 2,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика денеска одлучи цената на еуросупер 98 да се зголеми за 0,5 денари, односно на 85 денари за литар. Дизелот пак поскапува за 2 денари, така што ќе чини 73,5 денари за литар, а поскапува и екстра-лесното масло за домаќинство, чија цена се зголемува за 2,5 денари за литар. Непроменета останува цената на еуросупер 95. Единствено се намалува цената на мазутот.

Инаку, грчките медиуми денеска пишуваа дека одлуките на македонски власти да и' ги одземат одобренијата за поедноставна царинска постапка и увоз на нафта и нафтени деривати на „Окта“, ќе ја зголемат цената на горивата во Македонија. Грчкиот портал за енергетски прашања „енерџи.гр“ тврди дека сега единствена алтернатива за Македонија е да увезува гориво од рафинеријата во Бургас, која е дел од „Лукоил“, но тоа е многу поскапа варијанта поради скапите трошоци за транспорт. Министерот за финансии Зоран Ставрески минатата недела изјави дека не очекува да дојде до криза во снабдувањето со нафта во Македонија. (Ек.Р.)Статијата е прочитана 916 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продав��иците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во МакедонијаKajzer, 22.10.2012 18:47:26
Taman vcera (ili zavcera) procitav deka nema da ima kriza so naftenite derivati,poslem ova so OKTA sto izleze.Barem taka tvrdese cico Zoki :) I ete poslem negovata izjava vednas pokacuvanje (pvro posle izjavata a uste kolku ke ima ?) hahahaha abe Zoki...Zoki...Mozebi e vreme za promena na ocilata ?
miki, 22.10.2012 19:06:42
Бранко е крив !!???
Jane, 22.10.2012 23:11:57
ЈА СЛЕДАМ БЕРЗАТА НА НАФТАТА НА СВЕТСКИТЕ ПАЗАРИ И НАФТАТА ВЕКЕ ДВЕ НЕДЕЛИ Е ПОД 109 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ И СИ ВЕЛАМ ДЕКА СЕГА КЕ ЈА НАМАЛАТ АМА СУМ СЕ ИЗЛАЖАЛ. ОВА СЕ НАЈКОЛЕМИТЕ КРИМИНАЛЦИ НА СВЕТОТ. НАФТАТА ПАЃА А ОВИЕ БУДАЛИВЕ ЈА КАЧУВААТ. http://oil-price.net/dashboard.php#COMMODITIES ЕВЕ ТУКА МОЗЕТЕ ДА ГЛЕДАТЕ ЦЕНА НА НАФТА. СРАМОТА АЈДУЦИ ДО КОГА КЕ НИ ГИ КРЕВАТЕ ЦЕНИТЕ. ЕДНО ДА ИМ КАЖАМ ДЕКА КОГА БЕШЕ БАРЕЛОТ 139 ДОЛАРИ ДИЗЕЛОТ СЕ ПРОДАВАШЕ ЗА 46 ДЕНАРИ А ВИДЕТЕ ГИ СЕГА ЦЕНИТЕ НА ДИЗЕЛОТ И НА БАРЕЛОТ. ШТО ПОСКОРУ ДА ГИ ИСФРЛЕМЕ ОВИЕ АЈДУЦИ И ДА ГИ КАЗНЕМЕ. ДА ИМ ЗЕМЕМЕ СЕ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |