Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.02.2012, 12:28
Георгиев: Играњето со меѓуетничките односи е премногу опасноЗадоцнетите реакции и од ДУИ и од страна на ВМРО-ДМПНЕ се симптоматични, вели потпретседателот на СДСМ

Меѓуетничките инциденти многу удираат на емоциите на граѓаните на двете страни, на религиозните и етничките чуства. Играњето со шкорчиња и играњето со меѓуетничките односи во Македонија на кое било ниво е премногу опасно за да може да биде интерпретирано дека е некаков вовед во локални избори, вели потпретседателот на СДСМ Гордан Гeоргиев во Неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Задоцнетите реакции и од страна на ДУИ и од страна на ВМРО-ДМПНЕ се симптоматични, вели тој. Според Георгиев двата клучни политички актера во владата или не знаат или не сакаат да ја препознаат важноста на овие меѓуетнички тензии.

Георгиев зборува и за обидите на Македонијна да стане членка на НАТО.

- Патот без НАТО е многу трнлив, многу тежок и во ваква геополитичка положба во која се наоѓа Македонија, со ваква фрагилна мултиетничка демократија, тој може да биде вовед во нови тензии, политички и етничк�� - вели Георгиев.

Статијата е прочитана 2472 пати.

Испрати коментарВеле Самак - „Мерцедес“ доаѓа во Македонија
Нема разумен аргумент Македонија да се држи надвор од НАТО
Укината пресудата за тројното убиство во „Биг Фиш“
Снегот ги отежнува сите видови сообраќај
Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната
Евростат - Раст на државниот долг на Грција
ВМРО Обединета преминува во ВМРО ДПМНЕ
Наставата без поголеми проблеми, со исклучок на неколку општини
Студеното време однесе четири жртви во Хрватска
Возот Белград-Истанбул излета од шини
Исчезнат битолчанец пронајден мртов
Шацимаркакис - Грција да се преименува во Хелас
Британско-македонски форум за ефикасно искористување на ЕУ фондовите
Во Германија измерени рекордни минус 36 степени
Трговијата со органи во Косово пред ОН
Три лица загинаа при уривање на фабрика во Пакистан
Меѓународен Саем за бизнис технологии BizTech Скопје 2012
Граѓаните преку интернет ќе доставуваат годишни даночни пријави
Министерот за одбрана Бесими во посета на Белград
Саули Ниинисто нов претседател на Финска
Обама - Израел не донел одлука дали да го нападне Иран
Нориега хоспитализиран со симптоми на мозочен удар
Сообраќајот отежнат, голомразица на повисоките места
МО - Не се основани обвинувањата на професионалните војници
Убедлива победа на Мит Ромни во Невада
Путин фаворит на листите за обложување
Георгиевски денеска застанува на чело на ВМРО-НПJanakiev Nikola, 05.02.2012 17:17:34
Kole 5.2.2012god. Gosp.Gorgiev nasata pocva e takva sto da posades i trnja izniknuvat,ne e lesno na nikoj.Prvijo nas presedatel K.Gligorov pred da umre osekal deka ne bas sakan od site,i izjavil zelba da bide familiarno pogreban.Treba da bide postuvan od site nas, zosto go znaese nasio problem.Pomladite imate potreba za novi planove,i da gi koristete koga e vremeto.Treba site da bideme realni i da ne se luteme,Zingo.S.Andov.T.Petkovski.Stoimenov.B.Crvenkovski.L.Gorgievski.Ljubisa Gorgievski,ke bide dovolno da se penzionirat.
Na SDSM novo rakovodstvo no od vnatressnosta, 05.02.2012 19:07:14
SDSM konecno da prestane so licemerieto. Prvo, neka odgovorat dali e tocno toa sto go kazuva A. Grubi, dali e tocno sto go kazaa od DUI dek BC mu nidel prermiersko mesto i mnogu vazno dali dvojca togasni a ednat i sega vrvna vo SDSM, vo maj 2001 g. imale sredbaq vo Lucerno so Ahmeti. I vtoro, koga trebase da se pokacat platite na pratenicite, onie od SDSM bea nadvor, no koga trebase kvorum vlegoa ama demek ne glasaa. Kolku provoidno. E dragi segasni celnici na SDSM, narodot i vaseto clenstvo ve mnogu ubavo ve procita. Samo go napadjate DPMNE a nisto ne kazuvate sto vie bi napravile. SDP, MIlanovic, vo Hrvatska, prvo sto napravi gi namali platite na ministrite i zamislete im dodeli samo po 5o evra za mobitel. E koga vie taka ce rabotite ce mozete da barate da glasa nekoj za vas. Vaka Grujo, nazalost. ce si pravi trista gluposti, no izgleda na vas vo opozicija vi odgovara, pa site si zemate po 2000 evra kako pratenici i za nisto ne odgovarate. Treba novo rakovodstvo i toa od vnatresnosta

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -7°C

Слаби снежни врнежи

Понеделник
Локални врнежи од снег
Макс: -4°C, Мин: -8°C

Вторник
Снег
Макс: -2°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |