Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
22.08.2012, 15:58

Поетот Хусто Хорхе Падрон вечерва ќе го добие медалот „Блаже Конески“

Реч за неговото поетското творештво ќе одржи акад. Матеја Матевски, а медалот ќе му го врачи претседателот на Академијата Владо Камбовски

Медалот „Блаже Конески“, високото научно и уметничко признание на МАНУ вечерва ќе му биде доделено на поетот Хусто Хорхе Падрон во „Куќата на Уранија“ во Охрид, со почеток во 19 часот. Реч за неговото поетското творештво ќе одржи акад. Матеја Матевски, а медалот ќе му го врачи претседателот на Академијата Владо Камбовски. Доделувањето е во рамките на започнатата научна и уметничка визита, во рамките на која во 20 часот ќе биде отворена и пристапна изложба на ликовниот уметник, академик Глигор Чемерски. За неговото уметничко творештво ќе говори академик Влада Урошевиќ.

Утревечер во исто време, во истиот простор ќе биде отворена пристапна изложба на ликовниот уметник, мозаичарот академик Газанфер Бајрам за чие уметничко творештво ќе зборува акад. Луан Старова, секретар на Одделението за уметност.

Во сабота пак, со почеток во 11 часот ќе бидат претставени најновите трудови на членови на МАНУ: „Македонскиот преродбенски XIX век“, на акад Блаже Ристовски, „Голем Град Преспа“ на акад. Вера Битракова Грозданов и „Филозофија на правото“ на акад. Владо Камбовски. (К.Р.)


Статијата е прочитана 192 пати.

Испрати коментарИ во Гевгелија фестивал, „Бош“ по четврти пат
Краткиот филм „Епизодист“ со награда во Холивуд
Гран при за културен менаџмент за министерката Канческа-Милевска
Гостиварка почина по пад од петти кат
Ловориките на „Охрид фест“ за Ристо Самарџиев
Стартуваат 51. „Струшки вечери на поезијата“
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Викендов Берово центар на културниот перформанс
Официјален крај на бракот на Том Круз и Кејти Холмс
Телеграма пронајдена по 68 години
„Во хармонија“ на Даутовски премиерно во „Св. Богородица“
Ненад Милосављевиќ најдобар бармен во Македонија
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Згасна фестивалскиот оган на 52. „Охридско лето“
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Италијанските виртуози Енрико Диндо и Моника Катароски за крај на годинешново „Охридско лето“
Почина холивудскиот режисер Тони Скот
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Концерт на Гринголтс и Лаул во „Света Софија“
Претставничката на Кина стана Мис на светот
(ФОТО) Археолошки остатоци откриени кај локалитетот Манчевци
Агата Гертче�� доби Гран-при на Графичкото триенале во Битола
Во Кочани премиера на монодрама за Методија Андонов Ченто
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Заврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |