Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.10.2012, 12:22
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекорМакедонија прави максимални напори да се справи со лажните азиланти, вели министерката за внатрешни работи Јанкуловска

Радикален и погрешен чекор би била одлуката за враќање на визите во земјава. Визната либерализација е најголемата придобивка за македонските граѓани од процесот на европски интеграции досега. Ова е ставот на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во врска со можноста повторно да се вратат визите поради зголемениот бран лажни азиланти.

„Сметам дека би била погрешна одлуката против која било од земјите кои добија визна либерализација да се преземе таков радикален чекор“, изјави Јанкулоска по обраќањето на конференцијата „Денови на приватно обезбедување 2012“. Според министерката, МВР и другите надлежни институции прават максимални напори за да одговорат на азилантскиот бран и да се справат со зголемениот број нелегални и лажни азиланти.

Сите активности се прават во координација и во контакт со државите кои се најмногу загрозени. Но, сепак, свесни сме дека прашањето за механизмите за контролирање на зголемените азилантски бранови, генерално, за сите земји од светот, не само од Западен Балкан, е легитимно прашање за кое земјите-членки на Европската унија треба да разговараат“, додава таа.

Јанкулоска вели дека барателите на азил од Македонија спаѓаат во групата на лица за кои е сосема извесно дека нема да добијат азил во западноевропските земји, а тоа значи дека порано или подоцна тие ќе бидат депортирани назад и ќе се соочат со последиците. Некои од нив кои биле корисници ќе ја изгубат и социјалната помош што ја добивале поради непочитување на законската регулатива.

МВР во изминатиот период реализираше повеќе случаи за разоткривање на организаторите кои лажно им ветувале азил на граѓаните во некои од западноевропските земји. „Продолжуваме со таквите активности неселективно. Кој ќе го прекрши Законот, неминовно ќе одговара, бидејќи поради нивното незаконито и неодговорно поведение придонесува за загрозување на едно право на над два милиона луѓе, а тоа е правото на слободно патување“, вели Јанкулоска.

Статијата е прочитана 1190 пати.

Испрати коментарБерлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија само 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиPovtorno, Branko e kriv!, 25.10.2012 17:02:54
Gospodichna, ne parvete se *ko da niste odavde*! I namesto da mu delite lekcii na zapadot shto da pravi (ne ste do tamu dorasnale), bi bilo popametno da si ja zavrshete domashnata zadacha. Ste pravele maksimalni napori??? Raka na srce, ne gledame nitu minimalni. Za rezultatite i da ne zborime. Udrete vece ednash po magareto, dosta udiravte po samarot. Ili Amdi, Elvis i nim slichni, zdruzeni so vas, ne se krivi, nego kriv e kriminalecot, pijanicata, narkomanot, predavnikot, liceto BC ...i shto li ushte ne, gospodinot Crvenkovski. Do koga be ovaka? Verovatno dodeka site ne ne vmetnete vo bugarskiot skut. So vracanje na vizite i toa ke se sluchi. Airlija rabota, gospoda patrioti!
Makedonec vo EU, 26.10.2012 01:59:53
Pravenje napori e diplomatski izraz za nemanje rezultati. A toa deka Branko e kriv, nema somnez, na DPMNE mu se malku i uste 10 mandati da ja opravi rabotata. Gruevski ima dlaboki kompleksi od Branko, verojatno spie so negova slika pod jastuk i seuste sonuva kosmari...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |