Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.07.2012, 12:06
Преку Доминикана до полуфиналеКошаркарите вечерва во 23,30 часот го играат четвртфиналниот дуел во Каракас

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва има шанса да испише нова страница во својата историја. Нашите херои го добија противникот што го посакуваа уште на стартот на квалификацискиот турнир, ја избегнаа Русија и преку селекцијата на Доминиканска Република ќе бараат место во полуфиналето. Мечот во „Полиедро арена“ почнува во 23,30 часот и во него нашиот национален тим нема право на грешка. Добра работа е што репрезентативците имаа два дена пауза, доволно време за одмор и корекција на слабостите што беа видливи во дуелите со Ангола и Нов Зеланд.

Доминиканска Република се покажа како незгоден и квалитетен противник што не смее да се потцени во никој случај. Трпеливоста е главна одлика на Доминиканците кои играат брза кошарка, а најчесто акциите ги завршуваат под обрачите. Притоа не форсираат шут од дистанца и полудистанца. Ал Хорфорд од НБА-тимот на Атланта е главна ѕвезда во репрезентацијата, па затоа и нашата одбрана мора да функционира максимално. Доминиканците со голема претпазливост ќе влезат во четвртфиналниот дуел.

„Вечерашниот наш противник има исклучително силен состав поради што нема да ни биде лесно да дојдеме до посакуваната победа. Тоа ќе биде вистинска војна на паркетот од која се надевам дека ќе излеземе како победници. Македонските кошаркари се одлични шутери. Мора да бидеме максимално агресивни во одбраната и да не им дозволиме да влезат во ритам. Верувам дека можеме да го направиме тоа“, изјави селекторот на Доминиканска Република, Калипари.

МЕКЕЈЛЕБ НАЈДОБАР АСИСТЕНТ НА ТУРНИРОТ

Лестер Бо Мекејлеб е најдобар асистент по првата фаза на предолимпискиот турнир во Венецуела. Репрезентативниот бек во просек има по осум асистенции и заедно со Мантас Калниетис од Литванија го делат првото место во оваа категорија. Зад нив е Василис Спанулис од Грција.

Импресивните бројки за македонскиот плејмејкер не застануваат тука. Мекејлеб се наоѓа на четвртото место на листата на најдобри стрелци со 22 поена во просек по натпревар.

Најдобар поентер по првата фаза е Ал Хорфорд од Доминиканска Република. Просекот од 26 поени по натпревар говори дека нашите момци ќе мора да внимаваат најмногу на него.

Литванија или Порторико евентуални противници во полуфиналето

Доколку Македонија вечерва успее да ја совлада селекцијата на Доминиканска Република, за противник во полуфиналето ќе го добие подобриот од дуелот меѓу Литванија и Порторико.

Останатата двојка ќе ја формираат победниците од дуелите меѓу Русија - Ангола и Грција - Нигерија. (М.К.)

РАСПОРЕД, ЧЕТВРТ-ФИ��АЛЕ, ДЕНЕСКА

17,30 часот: Русија - Ангола
20,00 часот: Грција - Нигерија
23,30 часот: Македонија - Доминиканска Република
02,00 часот: Литванија - Порторико

Статијата е прочитана 754 пати.

Испрати коментарПрвенец за Тричковски во вториот меч за Бриж
Маркус Кемби се врати во Њујорк
Манчини го продолжи договорот со Сити
МЗТ Скопје ќе дебитира во АБА лигата против Цибона
„Гаспром“ го носи Брест во СЕХА-лига
Вебер ќе вози за Ред бул и в година
Шкендија го надополнува пропуштеното во Лига Европа
Маневски стана вардарец
Познати групите за Олимпискиот кошаркарски турнир во Лондон
„Гаспром“ официјален партнер на Лигата на шампионите
Почна судењето на Џон Тери
Дешамп нов селектор на „трико��орите“
Бундес-лигата наесен со видео-технологија
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Словенечките параглајдеристи најпрецизни на европскиот шампионат во Охрид
Нигерија обезбеди пласман на ОИ
Федерер седми пат го освои Вимблдон!
Триумф на Вебер во Силверстоун
Ристеска место Рожман на ОИ
Кошаркарите на Русија и на Литванија се пласираа на Олимпијада
Кличко повторно ја одбрани титулата
Петта титула за Серена Вилијамс на Вимблдон
Литванија последен полуфиналист во Каракас
Олимпијадата остана сон и за кошаркарите
Федерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
Мебел за дневна соба, цела кујна, многу облека и обувки што Тетовци го фрлале во водите на реката Пена или покрај нејзин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |