Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.09.2012, 13:29

Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата

За годинава се очекува просечната инфлација да биде нешто под 3 отсто

Гувернерот на Народна банка на Македонија Димитар Богов потенцира дека инфлацијата во август изнесувала 3,7 отсто, но просекот за првите осум месеца е околу 2,5 проценти, а за годинава се очекува просечната инфлација да биде нешто под 3 отсто. Според него, очекувањата за наредната година се исти, но се' зависи од цената на храната и нафтата. Тој истакна дека македонската економија не е имуна на глобализацискиот процес и ги чувствува бенефитите, но и последиците од она што се случува во светот, а посебно во Европската унија. Богов говореше на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип на меѓународната конференција на тема „Либерализација, глобализација - предизвик на светот што се менува“.

„Секако дека не можеме да влијаеме, бидејќи сме мала економија, а прашање е и дали поголеми економии од македонската воопшто можат да влијаат на тие светски процеси. Меѓутоа, секако дека треба да ги знаеме сите позитивни, но и негативни страни и да бидеме подготвени во секој момент да знаеме како да се заштитиме од негативните импликации од глобализацијата, која е неизбежна и која се случи и нема враќање назад“, рече Богов.


Статијата е прочитана 757 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштата во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во Пологzik, 14.09.2012 17:54:02
treba da znaeme? koj da znae, Trifun bravarot? zoshto ste vie ,,ekonomatite,,?
Трпе, 15.09.2012 00:12:21
Колкаво е влијанието на стручњаците на остварувачката влада.Дали некој треба да ги советува да не се расфрлат со народните пари по бронза и кич фасади.(ова лева рака десен џеб не смее да се спомнува тоа е јавна тајна).Бре мајката РМ е како едно гигантско претпријатие и немало решение (само 2 милиони жители).Марш!!!! на сите вакви учени недоучени.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |