Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.04.2012, 17:55

Колекционерот на маратони Станфер ќе трча во Скопје

Станфер ќе биде една од ѕвездите на трката во Скопје, на која се очекуваат околу 1.900 натпреварувачи од 35 држави

Светски познатиот колекционер на маратонски трки Хартман Станфер ќе учествува на годинашниот Скопски маратон, кој ќе се одржи на 6 мај. Својата прва официјална трка тој ја има завршено на 42 години 195 дена, а досега има истрчано 187 маратони во 44 земји. Македонија е 45. на неговиот список, кој има намера да го заокружи на сто земји во кои трчал маратон.

Станфер ќе биде една од ѕвездите на трката во Скопје, на која се очекуваат околу 1.900 натпреварувачи од 35 држави. Тука се и познатите атлетичари Сесилија Варутумо Вангуи од Кенија, како и Унгарецот Тамаш Тот.

Меѓу пријавените е и група од 15 Швеѓани, вклучувајќи ја и една од најпознатите брачни двојки од оваа земја, која славата ја стекна со стапувањето во брак на маратонот во Стокхолм во 1999 година. Веднаш по влегувањето во целта на Олимпискиот стадион идните сопружници застанале пред импровизираниот олтар, каде што ги венчал нивниот пријател-свештеник, а едниот од сведоците носел маичка со натписот „Можеби нема да победам во трката, но јас ќе бидам кумот“.

Од домашните учесници се издвојуваат неколку млади луѓе со дијабетес, кои ќе трчаат под мотото „Јас трчам за дијабетес, не за слава“, а една компанија од Македонија ги мотивира своите вработени за настап со по еден денар за секој истрчан метар. Средствата ќе бидат донирани во хуманитарни цели. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 395 пати.

Испрати коментарЧикаго број еден, Шарлот со најлош скор во историјата на НБА!
Фени Индустри намали на 2
(ОБНОВЕНО) Тито Виланова на местото на Гвардиола
Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао во финалето во Букурешт
Металург на чекор до одбрана на титулата
Мурињо - Ќе останам во Реал ако челниците ме сакаат уште
Тримесечна суспензија за Ристе Стефанов
Успешно враќање на Дерик Роуз
Работнички - Ренова во финалето на Купот на Македонија
Баерн преку пенал-рулетот во големото финале
Чави со повеќе додавања од целиот тим на Челзи
Во игра за Каракас и Тод Зафировски
Седум меча суспензија за Артест
„Џезерите“ обезбедија пласман во плејофот
Бункерот на Челзи ја симна Барса од европскиот трон
Полска ја враќа граничната контрола за ЕП
Галил Гилбоа нов шампион во БИБЛ лигата
Филаделфија обезбеди место во доигрувањето
Анжи го бара Пандев поради Ето
Барса под огромен притисок ќе ја докажува својата игра
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Миланcile, 26.04.2012 20:22:36
jas vece se prijaviv.....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Сабота
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |