Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.05.2012, 11:13
Русија светски шампион во хокеј на мразРусите во големото финале на СП во Хелсинки ја совладаа Словачка со 6:2

Репрезентацијата на Русија синоќа во „Хартвал Арена“ во Хелсинки со 6:2 ја победи Словачка во финалето на Светското првенство во хокеј на мраз кое изминативе две недели се одржуваше во Финска и Шведска. Резултатот по третини беше 1:1; 3:0 и 2:1.

Оваа победа беше вкупно десета во исто толку натпревари за руските хокеари на Мундијалот, што значеше вкупно 26 шампиОнски трофеј и прв по пауза од три години.

Во натпревар за третото место Чешка ја победи Финска со 3:2 и стигна до бронзениот медал. По третини резултатот изнесуваше 3:1; 0:0 и 0:1.Статијата е прочитана 393 пати.

Испрати коментарМајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Надал си го врати трофејот во Рим од Ѓоковиќ
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионите

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |