Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.09.2012, 16:06
Фред Келеман ќе го предводи жирито во БитолаПокрај главното жири, од оваа година и жирито во програмата „Нови визии“ е меѓународно

Сунчица Уневска

Интернационалното петчлено жири, кое годинава ќе одлучува за наградите „Златна, Сребрена и Бронзена камера 300“ на 33. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“, ќе го предводи германскиот директор на фотографија Фред Келеман, кој лани ја освои главната награда во Битола за „Торинскиот коњ“ на Бела Тар. Покрај Келеман, во жирито ќе бидат и директорите на фотографија од Белгија, Вирџини Сен Мартен и од Србија, Миладин Чолаковиќ, потоа словенечкиот режисер Дамјан Козоле и македонскиот ликовен уметник Илија Пенушлиски.

Организаторите на „Браќа Манаки“ го објавија и реномираното тричлено жири кое оваа година по втор пат ќе ја додели наградата на градот Битола, што се доделува за филмовите во програмата „Нови визии“, а кое за првпат ќе биде меѓународно. Претседател на жирито е Пол Каценберг, уредник-колумнист во списанието „Зидојче цајтунг“ од Германија, Ева Крижкова, филмски критичар и уредник на списанието за филм „Кинечко“ од Словачка и Васко Мавровски, актер во Народниот театар во Битола и директор на единствениот Интернационален детски театарски фестивал во Македонија.

Во програмата „Нови визии“ годинава се селектирани шест филма, а во главната програма се вклучени 11 остварувања, кои ќе се борат за годинешните награди. Претседателот на жирито, Фред Келеман, се појавува и како режисер на филмовите: „Фрост“ (1998), „Стемнување“ (1999) и „Паднати“ (2005). Инаку, „Торинскиот коњ“ не беше прва соработка меѓу Келеман и култното унгарско име Бела Тар. Тој ја потпишува фотографијата и на црно-белиот филм „Човекот од Лондон“ од 2007 година, а има работено како снимател и на делата „Видливо и невидливо“ на Рудолф Томе и „Камен, време, допир“ на Гарин Торосијан.

Македонскиот член во жирито, Илија Пенушлиски, е реномираниот и еден од најистакнатите ликовни уметници во нашата земја. Неговата творечка биографија вклучува многубројни самостојни и групни изложби, а неговиот опус е повеќе наклонет кон истражување на големите мајстори и општото сликарско наследство, отколку кон новите технологии. Пенушлиски е неоспорен познавач на филмската уметност и естетика и тој е еден од иницијаторите за основање на Кинотеката во Македонија.

Белгиската директорка на фотографија Вирџини Сен Мартен во 2007 година ја освои наградата „Сребрена камера 300“ за нејзината фотографија во филмот на Теона Митевска „Јас сум од Титов Велес“. Таа е искусн�� снимателка, која зад себе има доста плоден опус. Меѓудругото, Сен Мартен има работено на наградуваниот филм „Ангел на море“ на Фредерик Думон, на „Немирен човек“ на Амос Колек, на извонредната визуелна и суптилна приказна „Жената на Жил“ на Фредерик Фонтејн, на „Танго Рашевски“ на Сем Гарбарски и на многу други.

Миладин Чолаковиќ, пак, се смета за еден од поискусните српски директори на фотогарфија. Годинава во програмата „Нови визии“ е вклучен неговиот последен филм „Смрт на човекот на Балкан“ на режисерот Мирослав Момчиловиќ. Инаку, Чолаковиќ во неговото портфолио ги има и филмовите: „Кажи зошто ме остави“ и „Бел, бел свет“ на Олег Новковиќ, потоа „Црни коњи“ на Љубиша Самарџиќ, како и уште еден доста успешен филм од оваа година, „Востаничка улица“ на Мирослав Терзиќ. Додека, Дамјан Козоле и е познат на пошироката публика со неговиот многу успешен филм „Резервни делови“, во кој играа и македонските актери Верица Недеска и Петар Арсовски. Други негови попознати филмови се: „Трудот е еднаков на слобода“, „Засекогаш“, како и „Словенка“, кој беше прикажан на „Браќа Манаки“ и от��де на повеќе од седумдесетина фестивали.

Покрај овие програми и награди, на „Браќа Манаки“ се доделува и мала „Златна камера 300“ за најдобриот краток игран филм. Во оваа програма годинава се вклучени и двата македонски филма „Бардо“ на Марија Апчевска и „Човекот со чудна навика да ме удира по глава со чадор“ на Вардан Тозија.Статијата е прочитана 237 пати.

Испрати коментар(ИНТЕРВЈУ) Денес е се' толку бучно
Анџелина Џоли на суд поради филмот „Во земјата на крв и мед“
Една година Музеј на македонска борба
Швеѓаните помалку пушат, но се дебелеат
Со „Животот на Молиер“ почнува „Ристо Шишков“
Кумановски театар со претстава по текст на Горан Стефановски
Денови на македонската култура во Марибор и Киев
Ирански атлетичар избегнал ракување со принцезата
Марија Светиева со графики во Берлин
„Ш ш ш“ - симболичен наслов за почеток на Македонската филхармонија
Новиот ајфон ќе биде претставен на 12 септември
(ФОТО) Два пати повеќе страници за иста цена со новите печатачи на HP
(ФОТО) „Недела на дизајнот“ отвора нови уметнички хоризонти
Уметниците и годинава ќе творат на Осогово
Промоција на „Кинеење“ од Тони Цифровски
Европски ден на еврејската култура
Се ожени ексминистерот за здравство Бујар Османи
Почина актерот Мајкл Кларк Данкан
Почина првенката на скопската опера Ана Липша-Тофовиќ
„Прес ту егзит“ во влијателна публикација објавена во Њујорк
Награди за Македонија на Светскиот фестивал на непрофесионален филм
Дизајнерски новитети на „Недела на дизајнот“ во Скопје
„Приказната за изгубениот рај“ на Марина Лешкова во МСУ
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Рејбан“ – 75 години култен моден додаток
Ниту една ѕвезда ниту рекламна кампања не постигнала толку голем маркетиншки ефект за очилата за сонце „рејбан“ како фил...
Марио Драги ги осоколи берзите
Европската централна банка ги охрабри инвеститорите со мерките за спречување на должничката криза...
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |