Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 11:36

Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија

Русија прекинува со операциите на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) во државата.

Според американски медиуми, тоа ќе нанесе удар на политиката на американскиот претседател Барак Обама за „рестартирање“ на односите меѓу Вашингтон и Москва.

Портпаролката на Стејт департментот, Викторија Нуланд, изјави дека Русија ги информирала САД за одлуката во минатата недела и оти бирото на УСАИД во Москва е  затворено.

Таа не даде детали за причината за руската одлука, но Кремљ долго време се жали за напорите на агенцијата која промовира демократија и владеење на законите. УСАИД која работеше во Русија две децении потроши над 2,6 милијарди долари за социјални и економски програми.

Меѓутоа Русија ги обвини САД дека се обиделе да ја искористат мисијата за развој за да влијаат врз руската политика, откако Вашингтон соопшти дека го затворил претставништвото на УСАИД во Москва.

Портпарол на руското МНР, Александар Лукашевич објасни, дека карактерот на работата на претставништвото на агенцијата во Русија не одговарал на целите за развој на билатерална хуманитарна соработка. Лукашевич ја обвини Агенцијата дека се обидела да влијае врз политичките процеси вклучително и резултатите од различни избори и на институции на цивилното општество преку давање помош.

Руското МНР наведува дека е вознемирено од акциите на УСАИД во различни региони како Северен Кавказ, каде против Москва се води исламистичко востание.

За разлика од властите, претставници на граѓански организации во Русија коментираа дека крајот на дејноста на УСАИД ќе биде закана за слободни и фер избори во државата. Директорката на највлијателната неформална група, која следи избори во Русија, „Голос“, Лилија Шибанова, го нарече затворањето на претставништвото како „огромен удар“ кој не го очекувал никој во цивилното општество во Русија.


Статијата е прочитана 484 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкадевичанецот, 19.09.2012 12:41:33
Агенција која промовира демократија и владеење на правото...мисла�� дека во оваа реченица треба да се додаде: во интерес на политиката на САД и нивните интереси. А на сите нам ни е позната демократијата во САД и двојните стандарди за спроведување на истата.
objektiven, 19.09.2012 14:11:50
Bravo,taka i treba.Jasno e na sekoj koja e funkcijata na vakva organizacija.Da raboti i rovari protiv Rusija pod parolata demek demokratija.Najverojatno kako na Volstrit. Formula koja i najnaivnite demokrati mozat da ja vidat posle Bosna,Kosovo,Egipet,Libija,Irak,Sirija.No sepak sega toa e Rusija, golemata mecka.A vakvite kako L.Sibinova i prodadeni dusi za ponekoj USA$, koj se kao demokrati, se potesko pominuvaat vo Rusija.Pominaa Gorbacov i Elcin,ja kolabiraa Rusija, no za zal po USA i poltronite se pojavi nekoj Putin na koj ne mozat da mu najdat slabost.Ma pokusaa tie i so gimnasticarki,so casovnici i so sto ti se ne.Ama ne odi.Ruskiot narod ne e glupav, a ocite mu go otvorija Gorbacov i Elcin.Vaka e podobro za celiot svet, bidejki bajniot zapad se izgubi,izleze od kolosek ta i ne znaat veke sto sakaat.Se rasprsnaa ni svetov isto kako Hitler,i toa go cinese mnogu.Samo za zal i ovie rabotat na nesto golemo,da bide vo golemi razmeri.Taka ekonomiite ke se rebalansiraat,i taka se tapa

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |