Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
31.08.2012, 13:46

Македонија избира најпопуларни евергрин композицииОд 100 предложени композиции ќе бидат избрани најдобрите 20 нумери, кои ревијално ќе бидат изведени на гала вечер на 26 октомври во Универзалната сала

ФОТО: Киро Попов

Од денеска и официјално започнува гласањето за избор на евергрин композиции во изминативе половина век. Од 100 предложени композиции ќе бидат избрани најдобрите 20 нумери, кои ревијално ќе бидат изведени на гала вечер на 26 октомври во Универзалната сала, во организација на продукциската куќа “Green Entertainment” и ПР агенцијата „Chapter 4“ Македонија.

„Граѓаните може да гласаат по пат на СМС на телефонскиот број 141 772 од сите мобилни оператори. Листата со нумери се објавува во изданијата на МПМ- „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“, а може да се најде и на официјалната вебстраница, како и на вебстраницата на магазинот Теа Модерна, каде ќе може да се гласа од 10 септември 2012 година, објасни Душко Ѓошевски, проект менаџер на „Евергрин МК“, на вчерашната прес конференција во тенискиот клуб на „Александар палас“.

Гласањето ќе заврши на 28 септември, а изведувачите на нумерите на гала вечерта ќе настапат во придружба на симфонискиот оркестар при МОБ, а под диригентската палка на Бисера Чадловска. Уметнички директор на манифестацијата е Драган Б. Костиќ, а директниот пренос ќе го врши телевизија „Алфа“. (К.Ш.)Статијата е прочитана 743 пати.

Испрати коментарСостојбата на Бата Живоиновиќ – задоволителна
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Дизајни на важни светски корпорации доаѓаат во Скопје
Расел Кроу по повеќе часови спасен од море
Класичните светилки отидоа во историјата
Го почитувам македонскиот народ
Во Скопје гостува мистичниот музичар Дрти Бичис
Вонг Кар Ваи ќе го предводи Берлин
Романот „Дваесет и првиот“ на Османли објавен на хрватски
Специјално признание за Ристановски во Ниш
И Македонија на Саемот на книгата во Москва
Спој на необични колумни со уметнички фотографии
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијатаНе е важно, 31.08.2012 14:16:58
Добро, како може на листата да бидат внесени песни од автори од типот на Александар Митевски, Суперхикс и на уште неколкумина од помладата генерација на изведувачи на забавна музика? Најавен е избор на евергрин песна, ако не се лажам? Па како тоа се предлагаат изведби кои се напишани пред нешто помалку од 10 год.? На некого од организацискиот одбор изгледа не му се јасни некои основни правила или не знае што сака да постигне со оваа идеја.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |