Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.08.2012, 14:11

„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата

Граѓанската иницијатива „Аман“ бара од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да ги намали цените на електричната енергија, парното греење и на горивата во согласност со стандардот, а во спротивно најавува протести пред седиштето на РКЕ и низ Македонија.

- Самоиницијативно се собравме преку социјалните мрежи и решивме од утре, па секој нареден вторник на плоштадот „Пела“ да организираме протесни собири на кои ќе го искажеме својот револт од поскапувањето на парното, горивата и струјата, изјави денеска пред РКЕ, Инес Ефремова од „Аман“.

Бараат да се врати евтината днeвна тарифа, да се врати цената на струјата од 2008 година, да се укине ставката „ангажирана моќност од 33 проценти“ во сметките за струја, да се врати цената на парното на нивото од 2008 година, итно да се повлече новиот Правилник на АД Топлификација, да се намалат цените на нафтените деривати во согласност со стандардот на живеење, да се запре со приватизација или докапитализација на целосниот енергетски сектор во сопственост на Република Македонија, да се инвестира во одржливи извори на енергија, геотермална енергија, енергија на ветер и соларна енергија,...

Сите барања, велат, се упатени до РКЕ, а Владата едниствено е повикана за горивата бидејќи учествува во цените на нафтените деривати со акцизата.


Статијата е прочитана 477 пати.

Испрати коментарГШ на АРМ се огради од положувањето венци во Слупчане
Поголем промет со храна и пијалаци во јуни
Субрата Рој ќе гради „Лас Вегас“ во Македонија
Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“
Набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники
(ФОТО) Пуштен во употреба проширениот булевар „Свети Климент Охридски“
Уапсен скопјанец со стотина пријави
Кирил Пенов се искачи на највисокиот врв во Европа
Романски и бугарски ученици шампиони на ЈБОИ
СДСМ бара мерки за намалување на цената на бензините и струјата
Проширувањето носи позитивни вести во време на криза
Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија
Кипар се соочува со празна државна каса
Македонски државјани осудени за трговија со оружје во Чешка
Одличја од претседателот Иванов за јубилејот на АРМ
Социјалната група „Аман“ на протест поради поскапувањата
САД имаат прв генерал лезбејка
ПКК ги ослободи вчера киднапираните лица
Се` уште активни неколку пожари во Македонија
Тројца загинати при престрелка во Тексас
(ФОТО) Свечен прием за 11. годишнината од Рамковниот договор
Рамковниот договор најважна инвестиција за мирот и стабилноста на земјата
Курдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари
Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
Тригодишен акциски план за вработување на млади
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Владата на Самарас се понестабилна
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
Уште шест кривични пријави за „Детонатор“
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојн��ци
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Арбен Џафери во критична состојбаНЕВЕН ГНЕВЕН, 13.08.2012 15:24:04
Каква Регулаторна Комисија, тоа се дебили и полтрони, кои немаат своја глава за да мислат, туку се препуштени да мисли друг за нив, оти ако самите мислат, се плашат да не се повредат. Сето ова е масло на нашата ни Влада, која се задскрива зад разни измислени комисии и стручњаци.
Ната, 13.08.2012 19:05:06
Невене точно е дека се дебили и полтрони ама и народ от не е подобар. Треба да се протестира ама како што беа протестите во Црна Гора за поскапа струја се дигна половина народ а кај нас едвај 50 тина! Тоа значи дека или сме дебили или кукаквици или ни е добро??
robert, 13.08.2012 19:50:47
samo so masovni protesti pred vladata i nejzinite institucii moze da se izdejstvuva nesto protiv nivnoto samovolie.znaci benzinite so ovie ceni se poskapi i od slovenija i srbija.strujata veke e najskapa na balkanot a maloprodaznite ceni odat nagore tolku sto eve i vo it kaj sto rabotam e poeftino od kaj nas.ne smee nikoj da dozvoli nekoj da go vlece za nos.mora da im se pokazi od koj se na vlast.dosta e.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |