Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.10.2012, 13:12
„Скопско“ и „Кока Кола“ по еколошки стандардиПиварница Скопје денеска доби А- интегрирана еколошка дозвола со која гарантира високи еко стандарди во работата

Пиварница Скопје инвестираше 3 милиони евра во пречистителна станица за био третман на отпадните води. Станицата придонесува за управување на екосистемот, но истовремено овозможува и ефективна заштеда на вода и енергија, што е основно барање на современите текови. Компанијата денеска од министерот за животна средина Абдилаќим Адеми доби А- интегрирана еколошка дозвола. Со неа компанијата гарантира дека во сите сегменти од своето работење применува високи стандарди за зачувување на животната средина, почнувајќи од изборот на суровини, контролата на производството до управувањето со амбалажата и пакувањето.

Инвестицијата на Пиварница ја поздрави и вицепремиерот Владимир Пешевски, кој рече дека од една од водечките компании во земјата се очекува да биде лидер и во заштитата на животната средина.

Заштитата на животната средина како што истакна генералниот директор на Пиварница, Јаак Микел, целосно е вградена во долгорочните планови за развој на компанијата.

„Инвестиравме многу во нашите технолошки процеси и во опремата и целосно сме усогласени со строгите стандарди за заштита на животната средина на ’Кока кола’, ’Хајнекен’ и со законските стандарди кои се предвидени со Законот за заштита на животната средина во Македонија“, рече Микел.

Доделувањето на А - Интегрирана еколошка дозвола, министерот Адеми посочи дека е резултат на имплементирањето на оперативниот план на компанијата.

„Пиварница Скопје ја препознаваме како инсталација која континуирано вложува напори и финансиски средства во подобрување на животната средина. Грижата за околината е многу повеќе од исполнување на законските одредби. Тоа треба да биде начин на секојдневно однесување, работење и одговорност на сите нас“, истакна Адеми. (С.Н.)

Статијата е прочитана 981 пати.

Испрати коментарПоевтинува паркирањето во Центар
Порталите ги затемнија екраните
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
Ставрески - Македонија мост за азиските компании кои извезуваат Европа
Уапсен познат дилер на дрога од Арачиново
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарас
Мистериозна смрт на момче во Тетово
Колективен договор за работниците од енергетиката
Лејди Гага пет часа разговараше со Џулијан Асанж
Слобода на изразување, но без говор на омраза
Вакцинацијата против грип почнува в петок
„Тојота“ највреден бренд во светот на автомобилите
Мемети - Стоп на злоупотребата на децата
Реафирмирана словачката поддршка за евроинтеграција на Македонија
Обама и Ромни со израмнета поддршка
Компанијата „ХТЦ“ ја губи битката со „Епл“ и „Самсунг“
(ФОТО) Илузионистот Блејн ја заврши смртоносната точка во Њујорк
Двајца избодени во крвава тепачка во Кичево
Крвната одмазда во Албанија одзеде 5.700 животи
Битолчанец силувал 19-годишна девојка
Брисел за северниот дел на Косово нуди повеќе од Ахтисари
Филе утре ќе го обелодени извештајот за Македонија
ОМД - Треба да се стави крај на двојните стандарди
САД на дострел на Пјонгјанг
Oктомвриски рок од Еврогрупата за грчките реформи
Меркел под полициска опсада во Атина
Психијатрите ќе одлучуваат за судбината на мајката-убиец
Споменикот на Приштина ќе биде дивоградба
Од идната година нема веќе пријавување ДДВ на шалтери
ДУИ не ја смени тактиката за законот за бранители
Меркел под полициска опсада во Атина
Судска медицина доби лабораторија за форензични ДНК анализи
Индиjците преку Македонија ќе го освојуваат европскиот пазар
Грција во фокусот на дводневен состанок на министрите за финансии на ЕУ
Две веледрогерии казнети со 770.000 евра
Целосно изгоре стариот манастирски конак во велешко Согле
Малолетник нападнат на автобуска постојка
Половина милион граѓани низ „Сити мол“
Испила коктел со течен азот, останала без желудник
Објавен конкурсот „Жан Моне“ за новинари и фоторепортери
Крвава тепачка со безбол палки во дискотека во Виница
Дизелот и Еуросупер 98 поевтинуваат за половина денар
Се самозапали поранешен политички затвореник во Албанија
Јаманака и Гордон добитници на Нобеловата награда за медицина
Јанкулоска - Ќе продолжи истрагата за претседателот Трајковски
Нападнат полициски пункт во јужна Србија
Лансирана капсулата „Змеј“
Путин како „супермен“
Убедлива победа на Чавез
Бугарија доби шлаканица на своја територија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Вторник
Претежно облачно
Макс: 21°C, Мин: 7°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (21)
Хрватската пролет. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Сликата со Брејвик вознемири многумина
Атанас Ботев смета дека институциите во земјава се незаинтересирани за промовирање и поддржување уметници, освен на одре...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |