Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.07.2012, 19:31

Вилјаш-Боаш и официјално тренер на ТотенхемПоранешниот стратег на Порто и на Челзи во наредните три години ќе застане на кормилото на спарси, а од раководството на клубот има на располагање 70 милиони фунти за засилувања во летниот преоден рок

Португалецот Андре Вилјаш-Боаш и официјално е промовиран во нов тренер на лондонскиот клуб Тотенхем. Поранешниот стратег на Порто и на Челзи во наредните три години ќе застане на кормилото на спарси, а од раководството на клубот има на располагање 70 милиони фунти за засилувања во летниот преоден рок. Се очекува од клубот да си замине Лука Модриќ, а како следна дестинација на Хрватот се споменуваат Реал Мадрид и Челзи.

Тијаго Силва до 2017 година во Милан

Дефанзивниот фудбалер на Милан, Тијаго Силва, ја продолжи верноста со „росонерите“ до 2017 година. И покрај големите шпекулации дека Бразилецот ќе си замине од миланскиот клуб, сепак, Силва останува во Милан, каде што ќе заработува шест милиони евра по сезона. Раководството на Милан успеа да одолее на високата понуда на ПСЖ од 42 милиони евра.

Амаури се пресели во Парма

Италијанскиот напаѓач Амаури конечно го пронајде клубот (Парма) во кој ќе ја продолжи кариерата, откако челниците на Фиорентина не сакаа да му го продолжат договорот. Бразилецот со италијански пасош се враќа во добро познатата средина за него. Во дресот на „млекарите“ Амаури настапи во сезоната 2010/2011, кога играше како зајмен фудбалер од Јувентус. За тој период одигра 11 натпревари на кои постигна седум погодока. Триесет и двегодишниот фудбалер играше во Парма во периодот од 2000 година до 2003 година, по што се пресели во Киево.

Исла и Асамоа го засилија Јувентус

Двајцата веќе поранешни играчи на Удинезе, Маурисио Исла и Квадво Асамоа, од следната сезона ќе играат за италијанскиот шампион Јувентус. „Старата дама“ ги откупи половично нивните договори, за кои издвои 18,4 милиони евра. Девет милиони евра вреди договорот на Асамоа, а 9,4 милиони на Исла.

Во трансферот е вклучен и младиот Кристијан Пасквато, кој замина во обратен правец. И тој ќе биде во сопствеништво на двата клуба, а Удинезе за него одвои 1,5 милиони евра.
 


Статијата е прочитана 447 пати.

Испрати коментарФедерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Преку Доминикана до полуфинале
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Македонија се истури врз Нов Зеланд
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВ��У) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |