Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.10.2012, 10:05

Почина фронтменот на КУД „Идиоти“

Бранко Чрнац Тустa - пејачот на легендариот пулски панк бенд КУД „Идиоти“, почина синоќа, после долга и тешка болест

Фронтменот на легендариот пулски панк бенд КУД „Идиоти“, Бранко Чрнац Тустa почина синоќа, после долга и тешка болест, јави Радио Слободна Европа.

На Туста пред повеќе од една година му беше дијагностициран рак на грлото и градите. Иако неговата состојба во еден момент била подобра, пред неколку месеци нагло се влошила и пејачот го изгуби гласот.

КУД „Идиоти“ на панк сцената на поранешна Југославија дојдоа на почетокот на 80-тите години минатиот век, но првиот албум „Bolivija R'n'R“, го објавија дури во 1987 година. Истата година стануваат познати на широката публика откако се прогласени за најдобар бенд на Младинскиот фестивал во Суботица.

Со песните го критикуваа општествениот поредок каде моќните профитираат над работниците, но на концертите кои ги држеа ширум поранешните југословенски земји, пееа и за животот во Пула - за маргиналците кои биле дел од секојдневието на тој град.

Во текот на војната меѓу Хрватска и Србија, „Идиоти“ беа критичари на националистичката идеологија која ја водеа политичарите, како во Белград, така и во Загреб.


Статијата е прочитана 728 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проескиhardcore, 15.10.2012 12:17:12
Pocivaj vo mir lrgendo. Punks not dead!
anti-patriot, 15.10.2012 16:26:14
tusta so svojata golemina gi nadrasna glupite nacionalni i nacionalisticki podelbi vo ex-yu,zadolzi generacii od cela yu koi rastea so negovata muzika.ostro ja gazese gluposta koja gi zafati site vo hrvatska,srbija i nasekade na balkanot. pocivaj vo mir ,punk legendo
gedjo, 15.10.2012 19:20:42
we salute you tusta r.i.p

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |