Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.02.2012, 11:27
Јанг работел со Џобс на нов формат за продукција на звук- Стив Џобс беше пионер на дигиталната музика. Неговото наследство е огромно, но кога одеше дома слушаше музика од винили, изјави Јанг

Рокерот Нил Јанг изјави дека работел на развој на нов формат за продукција на високо квалитетен дигитален звук со неодамна починатиот основач на компанијата Епл, Стив Џобс.

- Стив Џобс беше пионер на дигиталната музика. Неговото наследство е огромно, но кога одеше дома слушаше музика од винили, изјави Јанг.

На вчерашната конференција „Д:Нуркање во медиумите“ рече дека разговарал со Џобс околу создавање формат кој би овозможил 20 пати поквалитетна продукција на звук од кој било досегашен дигитален формат, вклучувајќи и MP3.

Таквиот формат би соджел 100- процентен квалитетен музички запис како оној снимен во студио, во однос на пет отсто компресираниот формат вклучувајќи го и AAC форматот на Епл и би можел да чува музичка содржина од „само“ 30 музички албуми.

Меѓутоа снимањето на секоја песна би барало околу 30 минути што би можело да се толерира доколку форматот би бил оставен тоа да го одработи во текот на ноќта.


Статијата е прочитана 452 пати.

Испрати коментар(ИНТЕРВЈУ) Несфатлива е одлуката да се врати српското црковно пеење
Почина добитничката на Нобеловата награда, Вислава Шимборска
(ФОТО) Луда, луда мода на Џани Моларо
Самостојна изложба на Петра Јовановска Ристовска во Безистен
Хелена Кристенсен рекламира долна облека и на 43 години
Лејди Гага сака дете, но само од Италијанец
Цртани филмови со Македонската филхармонија
Лаушевиќ задоволен што доби српски пасош
„Чувства. О. Сеќавања“ - нова книга за клавијатуристката од ЕКВ
Карл Кокс во Белград на 28 апри��
Софија Вергара најпосакувана жена на светот
Благој Нацоски во опера со прочуениот Андреа Бочели
Драмскиот театар ќе постави шест премиери во 2012
(ФОТО) Кира Најтли во ново секси издание за „Џи Кју“
„Кармина Бурана“ повторно во МОБ
Синтија Никсон - Бисексуалка сум, одбрав хомосексуална врска
И Министерката за култура се сретна со принцот Мајкл
„Феникс“ најавува многубројни настани на „Фестивалот на чајот и читањето“
Џоли и Пит им забраниле на децата да читаат за нив на Интернет
Tрибина во чест на Кирил Ристоски во МНТ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -2°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Слаби снежни врнежи
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |