Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.04.2012, 18:45

„Марина Абрамович: ’Авторот е присутен’“ избран од публиката за најдобар филм на Фестивалот

Филмот „Carwash cabaret“ на Јордан Дуков победи на натпреварот на едноминутни филмови

За најдобар филм според гласовите на публиката на годинешното издание на 15. Скопски филмски фестивал е прогласен американскиот документарен филм „Марина Абрамович: ’Авторот е присутен’“ на режисерот Метју Ејкерс.

Филмот „Carwash cabaret“ на Јордан Дуков победи на натпреварот на едноминутни филмови.

Документарецот за светски познатата уметница Марина Абрамович, незаборавна по своите перформанси и визуелни експерименти во кои го користи и сопственото тело, годинава доби награда од публика и на Берлинскиот филмски фестивал.


Статијата е прочитана 650 пати.

Испрати коментарДоделени наградите на XXIV Саем на книгата
„Политички есеи“ и „Бебето од катран“ на Денко Малески
Викторија Абрил горда на филмот на Митевска
„Дежа ву“доби Гран при на „Панфиз 2012“
Добитничката на „Роман на годината“ потпишуваше книги на Саемот на книгата
Каде се новите оперски проекти?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |