Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.10.2012, 18:20
Г.г. Стефан: МПЦ е стожер на македонскиот народ и државаСобор посветен на 45-годишнината од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква.

Одлуката на Светиот синод донесена во Охрид пред 45 години е историски настан, кој донесе целосно духовно воскресение, настан што ја исправи двевековната неправда, настан–темелник врз кој се потпира современата историја на Црквата во Македонија и меѓу Македонците во светот, рече поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан пред учесниците на Црковнонародниот собор што денеска се одржува во манастирот во Калишта.

На соборот посветен на 45-годишнината од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква, архиепископот Стефан нагласи дека се работи за „праведна, родољубива и богоугодна“ одлука со која и било вратено достоинството на древната македонска црква.

- Соборот одлучил, имајќи предвид дека времето се исполнило, покрај веќе националната да се возобнови и духовната слобода. И ако погледнеме што сe постигнавме за овие четири-пет децении ќе речам – постигнавме многу. Најголем дел од Македонците се под закрила на својата Света Црква, возобновивме стари и изградивме нови цркви и манастири, основавме потребни богословски просветни институции, издадовме Библија на современ македонски јазик и поголем дел богослужбени книги и друга црковна литература, се возобнови монаштвото, продолжува духовното надградување на нашиот народ..., рече, меѓу другото, поглаварот на МПЦ.

Владиката Кирил, еден од потписниците на историската одлука за возобнување на Охридската архиепископија, олицетворена во МПЦ, рече дека се работи за уште еден чин за целосно национално и духовно издигнување, будење и обединување на македонскиот народ, чин со кој е исправена историската неправда и отстранета вековната обесправеност на македонскиот народ.

Пред присутните на соборот во Калишта свое обраќање имаше и директорката на Агенцииата за односи со верските заедници и религиозни групи, Валентина Божиновска, која за денешниот чин рече дека претставува славење на духовната самостојност на македонскиот народ.

Црковнонародниот собор продолжува со состанок зад затворени врати, на кој ќе се дискутираат повеќе прашања. Свеченоста по повод годишнината уште ќе биде збогатена со хиротонисување на новоизбраниот епископ Велички, архимандритот Јосиф Тодоровски, што ќе биде извршено попладнево во манастирот на Плаошник во Охрид, како и со свечена литургија што утре ќе се служи во катедралната црква „Света Софија“.

Свечената академија по повод јубилејот е закажана за вечерва, а на неа обраќање ќе има и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.
Статијата е прочитана 725 пати.

Испрати коментарНа лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Косовските политичари најплатени во регионот
Не добил пари, па си го запалил возилото
Нагло опаѓање на температурата
Архимандритот Јосиф хиротонисан во Eпископ Велички
Бугарија доби шлаканица на своја територија
Транспортерите ќе аплицираат за ЦЕМТ-дозволи
Морси тврди дека повеќето проблеми во Египет се решени
Мајка си го уби петгодишниот син
Венецуела ја очекува возбудливо изборно деноноќие
Приведени сомнителни пејачки
Богов - Денарот е стабилен
Едно лице загина во експлозија на грчки туристички брод
Геј парада во Белград во четири ѕида
Ќе поевтинат повеќе од 300 лекови
Скопјани добија нова рекреативна трим патека на Водно
Црвенковски бара итна измена на изборното законодавство
Турската армија повторно возврати на нападите од Сирија
Акцијата „Македонија без отпад“ денес под Кале
(ФОТО) Владата на Груевски доби доверба
Викиликс аргумент во кавгите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Кавги меѓу ДУИ и ДПА на седницата за доверба на Владата
Ахмети
Игрите во Владата да бидат прекинати со фер избори
Меморандум за двојна употреба
Поддршка од Чешка за членство на Македонија во НАТО
ЕК со нова препорака за почеток на преговори со Македонија
Кардиолозите бараат повеќе кардиоваскуларни центри
Според синдикатите во Македонија пристојно се работи
Ивановски - Владата доживеа пораз на економски план
Трговскиот дефицит се искачи на 1,6 милијарди
(ФОТО) Тројца повредени во масовна тепачка во автобус на ЈСП
Петмина илегалци фатени кај Неготино
Жена со чанта тепала полицајци во Гостивар
Ставрески по инвеститори во Индија
Кадровски промени во СВР Тетово
Диво казино по вторпат падна во „Детонатор“
Јанкулоска си замина, во Арачиново се пука
(ФОТО) Собраниска седница за доверба на Владата
Вашингтон не сака вонредна средба на Г-20 за цените на храната
Опозицијата го прати Мисовски на координација кај Вељаноски
Дража Михајловиќ од денеска официјално мртов
Грчката дијаспора ќе го плаќа долгот на Атина
Тимот на Груевски на парламентарен тест до полноќ
Обама го обвини Ромни дека лажел за време на дебатата
Иванов одликуван со орден на Европското движење на БиХ
СДСМ ќе се појави на координација кај Вељаноски
Родители и петмесечно бебе повредени кај „Мајчин дом“
Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад
Ќе се градат 100 повеќенаменски игралишта
СДСМ - Вељаноски се обидува да ја опструира расправата за доверба на Владата
Бесими ќе отсуствува на гласањето за доверба
Тодоров не сака театрални изјави на преговорите со лекарите
ФФРМ една деценија ги едуцира земјоделците
Иванов бара помош од БиХ за смртта на Трајковски
Иванов - Имаме Времена спогодба и таа треба да се почитува
„Индекс мунди“ - Македонија 21. во светот по невработеност
Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија
(ФОТО) Илјадници граѓани го преплавија „Скопје сити мол“
Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос
ДДВ за компјутери и за сончеви колектори останува 5 отсто
„Сосиете женерал“ ја продава грчката филијала „Геники“
Светска банка бара 600 милиони нови работни места до 2020
„Аман“ отсега на протести во саботите
Владина делегација повторно замина во Индија
САД бараат шест млрд. долари од Иран за 11 септември
Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија
Почина застреалниот жител од скопско Копаница
Претседателот Иванов во посета на Босна и Херцеговина
Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите
Tурската армија ги гранатира сириските позиции
Во првата рунда Ромни го победи Обама
„Арчелор Митал“ инвестира 3,5 милиони евра во постројка за поцинкување
Немало пресметка меѓу ученици во Чаир
Петмина добитници на наградата „11 Октомври“
„Аутомобиле СК“ застапник за легендарниот „џип“
Со туѓи пари плаќале роденденски забави
Апелациониот суд ги потврди казните за „Фаланга“
Мартин Треневски го продаде радиото
Во Белград уапсена секретарката која намерно ширела ХИВ вирус
„Гугл“ пред „Мајкрософт“, „Кока кола“ на врвот
Демонстрации во Техеран поради падот на вредноста на риалот
Абдул Алили е осомничениот за двојното убиство во Италија
Отворен Информативен музејски простор на „Александар Велики“
Расмусен реизбран на челната позиција во НАТО
Јанкулоска - МВР нема нови сознанија за атентатот врз Глигоров
Австријци ќе инвестираат во еколошки проекти
(ФОТО) Скопје Сити Мол пoчнува со работа
Бесими - Македонија придонесува за регионалната и глобалната безбедност
Исламисти извршија јавна егзекуција во Мали
Бивш командант на ОНА пронајден мртов во штипскиот затвор
Kосовските емигранти испраќаат дома 600 милиони евра годишно
Kомпромитирачкo видео пак во фокусот на претседателската кампања во САД
Атина дојде до Грците со сметки во Швајцарија
Генерален штрајк на Белгиската железница
Седумнаесет години од атентатот врз претседателот Глигоровdemokrat, 07.10.2012 00:25:49
Г.г. Стефан: ,,МПЦ е стожер на македонскиот народ и држава,, Ovoj covek se slusa li sto zboruva!? Stefane, ne e veke diktatura. Toa pomina. Denes se stremime da ziveeme vo edno moderno opstestvo celosno oddvoeno od Crkvata. Kakvi se ovie gluposti, kakvo e ova seenje magla deka bez crkvata nacijata nema da postoi. Jas sum Makedonec i sekade vo svetot kade sum otisol (osven Grcija, do dusa tamu ne sum ni bil) me vikaat i pisuvaat Makedonec bez da me prasat dali sum clen na MPC. Vie prodolzete kako vo vremeto na komunizmot i daleku ke stignete. Vsusnost vam mnogu vi e gajle kade ke stignete. Si gi imate drzavnite institucii na vasa strana i zetvata trae 12 meseci vo godinata. Ako fati, pak, nekoja susna godina tuka se lopatite za prodavanje!
jovan, 07.10.2012 12:06:46
Crkvata za vremeto na Otomanskoto ropstvo ja odigra ulogata na zastitnik na nemuslimanskoto naselenie (pravoslavnoto), i za toa crkvata ima golema zasluga. No denes vo uslovi na sopstvena drzava glupavo e da se propagira deka crkvata e stozer ili temel na ovaa drzava i narod, osven ako nemaat nekoj soznanija deka na ovaa drzava i narod im predstoi propast i novo ropstvo, pa so vreme ne spremaat za *ilegala*. Vo takov slucaj i uslovi, tocno e deka crkvata povtorno bi stanala centar okolu koj ke se grupira Makedonskoto hristijansko naselenie. Po moe razmisluvanje ne e slucajno toa sto crkvata se poveke i poveke se nametnuva kako*stozer* na ovoj narod. Najverojatno na ovaa drzava i narod im predstojat nekoj golemi porazi, pa za da ne iscezneme, povtorno crkvata se aktivira vo uloga na*matica* koja treba da go sobere i spasi porazeniot narod od isceznuvanje. Drugo opravdanie za ova deka crkvata e stozer na edna drzava pa i narod, NEMA.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |