Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
15.03.2012, 12:19
МЗТ Скопје Аеродром во следните три сезони ќе игра во АБА лигатаДоговорот во Љубљана го потпишаа градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и претседателот на клубот, Сашо Босилков, како и раководните луѓе на Јадранската лига

Во следните три сезони МЗТ Скопје Аеродром ќе биде учесник во кошаркарската регионална лига - АБА, со што овој клуб ќе биде првиот македонски претставник во ова реномирано натпреварување.

Договорот со кој се официјализираа најавите дека МЗТ ќе биде дел од АБА лигата, во вторникот во Љубљана (седиштето на АБА лигата) го потпишаа градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски и претседателот на клубот Сашо Босилков како претставници од МЗТ Скопје и раководните луѓе на Јадранската лига.

- Со овој потег, МЗТ Скопје успеа на еден ваков начин да ја врати македонската клупска кошарка таму каде што и е местото, меѓу најдобрите клубови од бившите југословенски простори. Се надеваме дека витинските љубители на кошарката ќе можат од октомври да уживаат во настапите на МЗТ Скопје против врвни екипи како Макаби, Партизан, Цибона, Олимпија, Црвена Звезда..., истакнува Сашо Босилков, претседателот на МЗТ Скопје Аеродром.Статијата е прочитана 778 пати.

Испрати коментарЛига Европа
Отворен патот за „Ел класико“ финале во Лигата на шампионите
Познати учесниците во четвртфиналната фаза од Лига Европа
Налбандијан се враќа во форма
Чикаго победи во дербито на „Истокот“
Свиндал со мал кристален глобус во супервелеслалом
Челзи ја спаси честа на англискиот фудбал„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |