Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.10.2012, 14:20
Испила коктел со течен азот, останала без желудникТечниот азот, кој испарува на минус 196 Целзиусови степени, би, користен за подготовка на пијалок кој создаваал импресивен облак од пареа

За да и' се спаси животот, на една тинејџерка и' беше изваден желудникот откако испила коктел направен со течен азот.

Габи Скенлон го прославуваше нејзиниот 18 роденден во бар во Ланкастер каде што го испила пијалакот и почнала да се чувствува без здив. Таа добила силни болки во желудникот и била пренесена во болница, каде што било дијагностицирано дека има перфориран желудник. Лекарите извршиле итен хируршки зафат за да и' го отстранат желудникот и да и' го спасат животот.

Скенлон од Хејшем, Ланкашир, е во сериозна но стабилна состојба, јави полицијата. Нејзините пријатели објавија на Твитер дека им испратила пораки по извршената операција во Кралската амбуланта во Ланкастер.

„ИТВ њуз“ јави дека барот што го продал пијалакот е „Оскар’с“ во Ланкастер. Барот објави соопштение дека е „вонредно загрижен“ за тинејџерката и дека „посакува се најдобро за неа и нејзиното семејство“.

Минатиот месец барот објави на својата страница на Фејсбук фотографија на коктел што содржи течен азот, наречен „Порнстар мартини“. Барот го продава пијалакот за 8,95 фунти со шампањски истрел, и го опишува како „неверојатен“.

Полицијата соопшти дека барот ја прекинал продажбата на сите коктели со течен азот по инцидентот што се случил минатата недела.

Течниот азот, кој испарува на минус 196 Целзиусови степени, се' почесто се користи како метода за моментално замрзнување на храна и пијалаци или за создавање на импресивен облак од пареа. Но, секогаш треба да се корсити како метода за ладење на чаши или за замрзнување на состојките бидејќи може да предизвика внатрешно оштетување кога се вдишува или голта. (Дејли мејл)Статијата е прочитана 3113 пати.

Испрати коментарПоевтинува паркирањето во Центар
Порталите ги затемнија екраните
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
Ставрески - Македонија мост за азиските компании кои извезуваат Европа
Уапсен познат дилер на дрога од Арачиново
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарас
Мистериозна смрт на момче во Тетово
Колективен договор за работниците од енергетиката
Лејди Гага пет часа разговараше со Џулијан Асанж
Слобода на изразување, но без говор на омраза
Вакцинацијата против грип почнува в петок
„Тојота“ највреден бренд во светот на автомобилите
Мемети - Стоп на злоупотребата на децата
Реафирм��рана словачката поддршка за евроинтеграција на Македонија
Обама и Ромни со израмнета поддршка
Компанијата „ХТЦ“ ја губи битката со „Епл“ и „Самсунг“
(ФОТО) Илузионистот Блејн ја заврши смртоносната точка во Њујорк
Двајца избодени во крвава тепачка во Кичево
Крвната одмазда во Албанија одзеде 5.700 животи
Битолчанец силувал 19-годишна девојка
Брисел за северниот дел на Косово нуди повеќе од Ахтисари
Филе утре ќе го обелодени извештајот за Македонија
ОМД - Треба да се стави крај на двојните стандарди
САД на дострел на Пјонгјанг
Oктомвриски рок од Еврогрупата за грчките реформи
Меркел под полициска опсада во Атина
Психијатрите ќе одлучуваат за судбината на мајката-убиец
Споменикот на Приштина ќе биде дивоградба
Од идната година нема веќе пријавување ДДВ на шалтери
ДУИ не ја смени тактиката за законот за бранители
Меркел под полициска опсада во Атина
Судска медицина доби лабораторија за форензични ДНК анализи
Индиjците преку Македонија ќе го освојуваат европскиот пазар
Грција во фокусот на дводневен состанок на министрите за финансии на ЕУ
Две веледрогерии казнети со 770.000 евра
Целосно изгоре стариот манастирски конак во велешко Согле
Малолетник нападнат на автобуска постојка
Половина милион граѓани низ „Сити мол“
„Скопско“ и „Кока Кола“ по еколошки стандарди
Објавен конкурсот „Жан Моне“ за новинари и фоторепортери
Крвава тепачка со безбол палки во дискотека во Виница
Дизелот и Еуросупер 98 поевтинуваат за половина денар
Се самозапали поранешен политички затвореник во Албанија
Јаманака и Гордон добитници на Нобеловата награда за медицина
Јанкулоска - Ќе продолжи истрагата за претседателот Трајковски
Нападнат полициски пункт во јужна Србија
Лансирана капсулата „Змеј“
Путин како „супермен“
Убедлива победа на Чавез
Бугарија доби шлаканица на своја територија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Вторник
Претежно облачно
Макс: 21°C, Мин: 7°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 24°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (21)
Хрватската пролет. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Сликата со Брејвик вознемири многумина
Атанас Ботев смета дека институциите во земјава се незаинтересирани за промовирање и поддржување уметници, освен на одре...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |