Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.05.2012, 16:31

ССНМ: Нема социјален дијалог во медиумската сфера

Од ССНМ наведуваат дека ја прифатиле поканата за дијалог со Владата, но стекнале впечаток дека станува збор за парадни средби

Повеќе од кога и да е медиумските работници се соочуваат со се' поголема невработеност, со работни договори што не им обезбедуваат никаква социјална и економска сигурност и со директни закани со отказ или казни. Ова се наведува во соопштението на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) по повод Меѓународниот ден на трудот.

Притоа се констатира дека не постои социјален дијалог за решавање на проблемите што ја оптоваруваат медиумската сфера и покрај, како што се наведува, сите обиди и покажана волја и трпение од страна на Синдикатот.

Од ССНМ наведуваат дека ја прифатиле поканата за дијалог со Владата, но по неколку одржани средби стекнале впечаток дека станува збор за парадни средби кои не даваат резултат, туку само формално се ��онстатирало постоењето на проблемите.

„Во април испративме порака до Министерството за труд и социјална политика дека следната средба е можна само доколку се подготвени да почнеме да разговараме за начини и рокови за средување на работите, а не за констатирање проблеми по којзнае кој пат. Фактот дека од другата страна не добивме одговор е потврда оти не постои политичка одлука и волја за решавање на проблемите“, оценува ССНМ.

Според Синдикатот, Владата се однесувала индиферентно и незаинтересирано кон создавањето услови и амбиент во кој колективната заштита и социјалниот дијалог би биле загарантирани, поради што работодавците ќе имале простор да одат се' подалеку, како што се наведува, во кршењето на елементарните права на вработените. (П.Р.)


Статијата е прочитана 266 пати.

Испрати коментарИнтерпол ќе ги бара двајцата убијци од Смилковци
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
НБРМ ја ревидира проекцијата за растот на економијата на 2 отсто
Владата ја укина забраната за откуп на старо железо
Попоски - Грција и регионот ќе имаат полза од македонското членство во НАТО
Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес
Двајца загинати во сообраќајки во Скопје и Градско
„Луфтханза“ укинува 3.500 работни места
Оланд останува фаворит во претседателската трка
Нестабилно време, пороен дожд, грмежи, ветер и услови за град
Патоказот за целите од пристапниот дијалог со ЕУ презентиран во Собрание
Самарас не прифаќа фалсификување на историјата на Македонија
Уапсените во притвор, затворите ја зголемија безбедноста
(ФОТО) Осомничените терористи за масакрот
Тројца пукале во жртвите
СДСМ поднесе интерпелација, Ставрески подготвен
Медиумите на албански јазик со сомнежи за „Монструм“
Нема повреда на мислата во случајот Гелевски-Латас
Воз удри во „југо“, двајца се повредени
Поднесени пет кривични за тероризам за масакрот кај Смилковци
Обвинителството ќе бара максимална казна за убијците
Јанош Адер е новиот претседател на Унгарија
Почина Хрватка избодена од илјада пчели
Странските медиуми за операцијата „Монструм“
Во Атина откриени 12 ХИВ позитивни проститутки
Јункер го поддржува Шојбле за нов шеф на еврозоната
Од викендот пониски температури за 2 до 3 степени
Шервуд-Рандал - Обама работи напорно зад сцената за Македонија
Британски суд нареди блокада на сајтот „Пајрат беј“
Шест мртви во самоубиствен бомбашки напад во Кабул
Реакција на ДУИ - Албанците не прифаќаат колективна одговорност
Обама - Цeлта да се победи Ал Каеда е достижна
Oбјавeн составот на новата Влада на Романија
Во Собранието расправа по ребалансот на Буџетот за 2012
(ФОТО) Сторителите на масакрот донесени во Кривичниот суд
СДСМ побара плати за работниците од ОХИС
Интерпелација за Ставрески, за дуел ќе почека
Биг Мек се жали на третманот во Скопје
Исламски радикали уапсени за „Смилковци“
Се лизга слободата на печатот во Македонија
Светот го одбележа 1 Мај
Нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи
Стартува проектот за нов клинички блок од 12 ката
Бамир Топи промовира своја партија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |