Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
21.06.2012, 12:42

(ВИДЕО) „Мајкрософт“ го претстави Windows Phone 8Најочекувана промена се таканаречените „плочки“ односно „tiles“ на почетниот екран, кои сега може дополнително да се прилагодуваат, а корисниците можат да им ја менуваат бојата и големината

„Мајкрософт“ синоќа ја претстави новата верзија на оперативниот систем Windows Phone 8 наменет за мобилните телефони, а софтверот кој е познат како Apollo, ќе има поддршка за процесори со повеќе јадра и екрани со поголема резолуција.

Веројатно најочекувана промена се таканаречените „плочки“ односно „tiles“ на почетниот екран, кои сега може дополнително да се прилагодуваат, а корисниците можат да им ја менуваат бојата и големината. За разлика од претходникот Windows Phone 8 ќе дели дел од кодот со PC верзијата на Windows, што ќе им ја олесни работата на програмерите, при создавањето на апликации за двете платформи.Оперативниот систем ќе биде опремен и со поддршка за NFC (Near Field Communication) и за microSD картички, а ќе доаѓа со IE 10, опцијата Wallet за мобилно плаќање, како и новите Nokia Maps.

Новите телефони ќе ги прави Nokia, но и Samsung, HTC и Huawei, а ќе користат Qualcomm процесори со две јадра.

Сегашните Windows Phone телефони нема да добијат можност за надградување на софтверот во Windows 8, но ќе ја добијат верзијата Windows 7.8 кој ќе се појави по лансирањето на новиот оперативен систем.


Статијата е прочитана 797 пати.

Испрати коментарKомедија, рок-класика и хорска музика на „Скопско лето“
„Аргентинска лекција“ - најдобар филм во главната селекција на „МакеДокс“
(ФОТО) Јубилејот на Елизабета Втора одбележен и во Скопје
Принцот Вилијам наполни 30 години и доби 10 милиони фунти
„Њуз нет“ со свое „глобално издание“
(ВИДЕО) Нов гаф на „Мајкрософт“
Фолклорен фестивал и класичен концерт на „Скопско лето“
Највредните предмети на Витни Хјустон одат на аукција
Граѓаните го запоседнаа Градскиот парк за „Види музика, слушни слика...“
Летните приказни на „Или-Или“ почнуваат со „Гордиевата врвка“
Даница Тортевска и Трајче Лозановски се годинешните галички младоженци
(ВИДЕО) Њујорк во пет минути, HD филм на Џејмс Камерун
Предвидување на успешноста на филмовите со математички методи
(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |