Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.10.2012, 12:11

Windows 8 конечно достапен на корисницитеЦелосно редизајнираниот Windows 8 нуди нов кориснички интерфејс специјално приспособен за компјутерите и таблет уредите со тач скрин и избор на апликации достапни од Windows Store

„Мајкрософт“ и официјално ја претстави најновата верзија на својот оперативен систем Windows 8 за кој се надева дека е доволно модерен да ги задржи постоечките корисници и да привлече нови.

Стивен Синофски, претседателот на Windows и Windows Live го започна вчерашното претставуавње во Њујорк со зборовите дека „Мајкрософт“ слави глобална достапност на Windows 8. Се пофали дека компанијата продала 670 милиони лиценци за претходната верзија на својот оперативен систем Windows 7.

Според неговите зборови, Windows 8 доживеал повеќе од милијарда и 240 милиони часови тестирање, па од таа причина очекувањата се големи.

Новиот оперативен систем на корисниците и компаниите во целиот свет ќе им биде достапен од денес, а како што кажа Синофски, со новиот и иновативен дизајн, на корисниците ќе им пружи сосема ново искуство.

„Од темел го преуредивме Windows", изјави главниот директор на Мајкрософт Стив Балмер, најавувајќи „ново доба за Мајкрософт потрошувачите" на големата свеченост во Њујорк.

Целосно редизајнираниот Windows 8 нуди нов кориснички интерфејс, широк избор на апликации достапни на Windows Store, достапност на 37 јазици и 149 пазари во светот. Во продажба ќе бидат пуштени две верзии - Windows 8 и Windows 8 Pro, a за деловните корисници и Windows 8 Enterprise која нуди нови можности во мобилната продуктивност со Windows To Go, Direct Access и BrandCache, како и со зголемена заштита преку BitLocker и AppLocker.

Истовремено со Windows 8, Мајкрософт го пушти во продажба и својот долгонајавуван таблет компјутер Surface.


Статијата е прочитана 787 пати.

Испрати коментарПоезија на машкото тело
„Македонија
Во Куманово средба со писателот Христо Петрески
Симон Трпчески го привлече и „Би Би Си мјузик“
(ФОТО) Дебитантката Сара Маркоска триумфираше на Макфест
Првата награда за Живко Андревски на Конкурсот за расказ на „Нова Македонија“
Прва награда на фестивал во Шпанија за филмот „Човекот со чудна навика...“
Јоко Оно не е виновна за распадот на „Битлси“
Луѓето ќе ги читаат песните на Никола Маџиров
Поезијата на Ристо Лазаров претставена на саемот во Белград
(ФОТО) Одржана манифестацијата „50 години евергрин во Македонија“
Балетот „Дон Кихот“ вечерва на сцената во МОБ
Промоција на албумот „Длабоки корени“ на кочанското Етно џез трио
(ФОТО) Промовирана ДВД едицијата реставрирани филмови од Столе Попов
Изложба за Евреите во Меморијалниот центар на х��локаустот
„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“
Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
Изложба и дебата во Национална галерија
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Делумно облачно

Вторник
Сончево
Макс: 12°C, Мин: 1°C

Среда
Сончево
Макс: 17°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (38)
Даријана на Тито - југословенската Мадам де Помпадур. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Дебакл на турската надворешна политика
Со напуштањето на стратегијата на „мека моќ“ и на „воено заплашување“, Турција ризикува војна со Сирија и тензии со Ирак...
Кристина Зимбакова на изложба за Силвија Плат
Меѓународната изложба е отворена во Музејот на уметноста при Универзитетот „Индијана“ во Блумингтон, САД...
Финале на „Моден викенд Скопје 2012“ со класична авангарда
Последната вечер на модната манифестација стилски како да беше поделена на две креаторки кои поддржуваат класична елеган...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |