Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.06.2012, 15:01
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава„Милионерите“ го доведоа Јапонецот од Серезо Осака во 2010 година за 350.000 евра, а го испратија на „Олд трафорд“ за 70 пати поголем износ

„Манчестер јунајтед со воодушевување потврдува дека е постигнат договор со Борусија Дортмунд и со самиот играч за трансфер на Шинџи Кагава. Останува уште фудбалерот да ги мине лекарскире прегледи и да ја добие потребната работна дозвола за која не би требало да има проблеми. Сите работи ќе бидат готови до крајот на јуни, финансиските детаљи ќе ги објавиме во наредните денови“, се вели во официјалното соопштение на тимот од „Олд Трафорд“.

Преговорите меѓу Манчестер јунајтед и Борусија Дортмунд траеја со недели и конечно успеаја да ги усогласат ставовите за трансфер на Кагава, па изворедниот Јапонец би требало да се пресели од Бундеслигата во Премиерлигата за отштета од 18 милиони фунти или 22 милиона евра. Првата понуда на „црвените ѓаволи“ од 14,6 милиони фунти беше одбиена од германскиот шампион, а преговарачките тимови „се најдоа“ околу 18 милиони фунти, како што пишува „Гардијан“.

„Милионерите“ завршија одлична работа со јапонскиот репрезентативец. Го доведоа од Серезо Осака во 2010 година за сума од 350.000 евра и сега го испратија во Манчестер јунајтед за 70 пати поголем износ. Кагава уште во пролетниот дел одби да го продолжи договорот со Борусија Дортмунд по што англискиот вицепрвак веднаш се впушти во трка по неговите услуги. Јапонецот одигра 43 меча во дресот на Борусија (Д) и со 17 гола и 13 асистенции беше еден од клучните фудбалери во тимот на патот кон двојната круна во оваа сезона.

Статијата е прочитана 821 пати.

Испрати коментарЈувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листата
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Бостон на чекор до големото НБА-финале
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Данска шанса на генерацијата
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва ��ига
Почнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |