Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.08.2012, 11:16
Охридски маратон во полн сјајПатеката долга 30 километри предизвик за 30 пливачки имиња

ОХРИД - Триесет натпреварувачи од 12 земји ќе бидат дел од 26. „Охридски пливачки маратон“, кој ќе се одржи денеска. Традиционалната трка ќе почне напладне, а стартот во Свети Наум ќе го означи директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазе Поповски. Ако езерото е мирно и условите за пливање се поволни, првите пливачи на градското пристаниште во Охрид се очекува да пристигнат од 16 до 18 часот.

Пливачката патека „Климе Савин“, долга 30 километри, годинава е предизвик за 19 пливачи во машка и 11 во женска конкуренција. Покрај десеткратниот победник Петар Стојчев од Бугарија, фаворити во овогодишното издание се и Аргентинецот Дамјан Блаум, Италијанецот Андреа Волпи, Австралиецот Трент Гримси, како и Цветан Јорданов од Бугарија и македонскиот претставник Евгениј Поп Ацев.

Покрај Поп Ацев, кој минатата година заврши трет, ќе настапат уште пет домашни пливачи, и тоа Александар Илиевски, Дејан Младеновски, Александар Танчевски, Миро Крстевски и Александар Торомановски. Својот настап поради повреда го откажа Томи Стефановски, кој лани беше втор.

И годинава нема да има македонска претставничка во женска конкуренција. Тоа значи дека Теодора Раптис останува последната Македонка што пливала и триумфирала на „Охридскиот пливачки маратон“.

Организаторите велат дека и покрај недоразбирањата и финансиските проблеми во минатиот период, подготовките за спектаклот се веќе финализирани.

„И покрај неизвесноста, можам со голема радост да кажам дека во интерес на традицијата на оваа спортска манифестација, сепак преовлада разумот, се најде заеднички јазик со Пливачката федерација на Македонија за маратонот да се одржи“, вели Никола Маленко, член на спортскиот клуб „Охридски бранови“ и на Организацискиот одбор. Тој истакнува дека годинава има најголем број учесници во последните пет години и сите услови за одржување на трката се исполнети.

„Канцеларијата на техничкиот организатор на маратонот работи со полна пареа и не се остава ништо на случајноста. Подготвени се и патеката и сите технички услови за одвивање на трката. Се надевам дека временските услови ќе бидат поволни и оти ќе имаме убава трка“, вели Маленко.

Вкупниот награден фонд на маратонот е 25.000 долари. Првата награда и во машка и во женска конкуренција е 3.000 долари, втората 2.050, а третата 1.250.

Маратонот и годинава се одржува под покровителство на Ѓорге Иванов.

Статијата е прочитана 290 пати.

Испрати коментарАнтиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |