Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.09.2012, 10:11

Мохамед ал Завахири ќе посредува меѓу исламистите и Западот

Мохамед ал Завахири, брат на лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахири, изрази подготвеност да стане посредник во преговорите за мирно надминување на конфликтот меѓу исламистите и Западот.

Во интервју за Си Ен Ен, Мохамед ал Завахири изјави дека сака да има мир меѓу немуслиманите и муслиманите.

-Јас не претставувам никаква група. Мојата улога е на посредник меѓу Западот и исламистите. Тоа е многу сложена задача. Ако вие сакате мир, убедете ги и другите дека и тие ќе се чувствуваат безбедно, рече тој.

Предлогот составен од шест страници претпоставува склучување на мировен договор во рок од 10 години, ако Западот исполни неколку услови: САД и Западот да се откажат од упаѓањето во муслиманските земји и од водењето војна со исламот; ослободување на сите затвореници, задржани според обвиненија за муслимански екстремизам; прекин на мешањето во образовниот систем на муслиманите.

Како одговор на ова исламистите се обврзуваат да ги запрат нападите врз западниот свет и да не провоцираат нови судири, да ги заштитуваат „законските интереси на Западот во исламскиоот свет“.

-Ако оваа идеја победеше немаше да ги има терористичките напади од 11.септември. Се надевам дека и денес е можно да се постигне мир. Треба да се сврти страницата и да се заборави минатото, рече братот на водачот на Ал Каеда.

Тој тврди дека идеолошки е близок со својот брат, Ајман ал Завахири, и само тој може да го убеди да запре насилството.

Мохамед ал Завахири лежал 14 години во затвор во Египет затоа што бил поврзан со атентатот врз египетскиот премиер Анвар ел Садат во 1981 година. Мохамед ги негира сите обвиненија.

Лидерот на Ал Каеда потврди дека неговиот заменик Абу Јахија ал Либи бил убиен годинава


Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, потврди дека вториот човек во херархијата на терористичката мрежа Абу Јахија ал Либи бил убиен годинава.

Владата на САД во јуни соопшти дека екстремистот, кој беше главен стратег на Ал Каеда, бил ликвидиран во воздушен напад, изведен од американски беспилотен авион во Пакистан.

- Со гордост на муслиманската заедница и на муџахедините им ја соопштувам веста за мачеништвото на либискиот лав шеикот Хасан Мохамед Каид (роденото име на убиениот исламист), соопшти Завахири во видео запис, лиферуван на Интернет.

Смртта на Ал Либи е најтешкиот во серијата удари, нанесени врз Ал Каеда, по убиството на нејзиниот основач Осама бин Ладен во операцијата на американските специјални единици во Пакистан, во мај минатата година.


Статијата е прочитана 586 пати.

Испрати коментар„Лов“ на танчерки во Полог
Ставрески ги смири тутунарите
Побарувачката на нафта ќе стагнира
Почна судскиот процес за „Детонатор“
Романската државна телевизија отпушта 1.000 вработени
Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор
Изготвен список за изнајмување грчки острови
Хрватска не се брза за влез во еврозоната
ДУИ ќе гласа за владините закони, но не и за бранителите
Свечен прием во седиштето на НАТО по повод 20 години АРМ
Премиерот на Каталонија почнува кампања за независност
Ципрас гледа националистичка реторика во Македонија
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
Магаш - Луксузни „мерцедеси“ подарок за македонската врска во шверцот со нафта
Усвоен Законот за доброволно здравствено осигурување
Пуштен во употреба кружниот тек во Ѓорче Петров
Двомесечното бебе Надица замина на операција во Бугарија
Руски кардиолози во посета на „Аџибадем Систина“
САД ја евакуираат дипломатската мисија од Бенгази
Патници од Србија и Косово ќе летаат од „Александар Велики“
Издадени првите две задолжници во износ од 24 милиони денари
ОМД - Охридскиот договор треба да се преиспита
(ФОТО) Убиен американскиот амбасадор во Либија
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
Попоски и Бесими ќе се сретнат со Расмусен
Штрајк во Грција - денеска на ред учителите, лекарите и воените лица
Во два пожари во пакистански фабрики загинаа 128 луѓе
(ФОТО) Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија
(ФОТО) Ја надигравме Шкотска, освоивме само бод
Австрискиот канцелар под истрага за корупција
Тргнати бистите на Сандански и Жинзифов од училиштата во Чаир
Шведски новинари ослободени од Етиопија
(ФОТО) Убиствата во Алпите извршени со чешки „скорпион“
Ученик прободен со нож во скопски АСУЦ
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
На следните избори ќе гласаат 70.000 граѓани помалку
Северна Кореja ја прифати хуманитарна помош од Сеул
Бесими и Попоски на состанок на Северно-атлантскиот совет
ЕП бара да се најдат одговoрните за грабнувањето на Ел Масри
Критичар на Путин ќе биде исфрлен од Думата
Ракетирана база на НАТО во Авганистан
СДСМ - Аризанов си го покажа вистинското лице
Педесет вработени во Пиварница ќе останат без работа
Информатор за крводарителни акции и на смартфоните
Притворен поранешниот француски премиер Доминик де Вилпен
Бесими - Немаше прекршување на процедурите во Слупчане
Шпанија не сака мешање од ЕУ
Словенечка НЛБ под истрага за зделките на Балканот
(ВИДЕО) Шокантно сведоштво за трг��вијата со органи на Косово
Иванов со писмо до Обама по повод нападите на 11. септември
Српската Влада го зголеми ДДВ-то и акцизите
Франција не може да ја прифати целата сиромаштија на Европа
Еден загинат при бомбашки напад на полициска станица во Истанбул
Одложена расправата за Законот за бранителите
Едно лице почина во пожар во Мариово
Единаесет години од нападите на 11. септември
ЕУ и понатаму ќе ја контролира независноста на Косово
Фејт прогласи завршуавање на надгледуваната независност
Расмунсен - НАТО нема да ги повлекува трупите од Косово
Рикер - САД останува партнер на Приштина и по целосната независност
Масовна тепачка со шишиња и ножеви во тетовско кафуле
Штетата во „Калдрма“ проценета на 1,7 милиони евра
Истрагата за Смилковци ќе се затвори во октомври
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
ДУИ против владините предлози во Собранието
Црна Гора пред Македонија во ЕУ
Талибанците се заканија дека ќе го убијат принцот Хари
Оланд бара време и не отстапува од данок за богатите
Бомба во домот на британско семејство убиено на француските Алпи
Кривична пријава за гостиварка осомничена за трговија со луѓе
Расправата за законот за бранители одложена за попладне
Бензинот поевтинува за два денара, дизелот за еден
Пратениците дочекани со флаери „Законот не проаѓа“
Ромпуј - Црна Гора по Хрватска нова членка на ЕУ
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Престанува надгледуваната независност на Косово
Труп на мртовец исчезнал на пат од Црна Гора за Германија
Лулинг - Немам разбирање за позицијата на Грција за името
Магаш - Црни вреќи со пари во гепек на македонски функционер
Најбогатиот Французин ќе продолжи да плаќа данок во Франција
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
Продолжува комисиската расправа за Законот за бранителите
Уште две лица починаа од западнонилска треска во Србија
Српската влада ги крати непотребните државни агенции и дирекции
Реџепи - Состојбата на северот нестабилна
Два авиона удриле во јато птици
Путин - Истрагата на ЕК за „Газпром“ е неконструктивна
ЛДП - Десетици милиони евра долг за поврат на ДДВ
Упростена постапката за работници на определено време
Убиениот Британец на француските Алпи работел за воената индустрија
Повторно лов на риба со блинкер на Охридското Езеро
На Словенија и треба половина милијарда евра до крајот на годината
Димовски - Инситуциите функционираат, за разликите ќе се разговара
Малолетник од Струмица создал лажен профил на собраниски функционер
Пожарот од Албанија се проширува и на македонска територија
Малмстром - Хомотестовите се варварски и средновековни
Најмалку 30 лица загинаа во бранот напади во Ирак
Лозарите на предупредувачки протест
(ФОТО) Mузички спектакл за 21 година независ��ост
Иванов - Да ја создаваме Македонија како слободна и демократска земја
Почна изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
Груевски за Си-Ен-Ен - Невработеноста се појави по распадот на СФРЈTina, 11.09.2012 13:21:39
I tuka e prechka. Toj saka da ima mir pomegu zapadot (tuka ne zboruva za Kristijanite) a go spomnuva Islamot, ne Istochnite zemji, kao sto gi spomna zapadnite. I taka religijata ke mu bide prva na um, ne mir megu Istok i zapad. Toj mir e za prashuvanje. Do koga toj mir ke trae? Dok ne se uselat vo zapad iljadnici Islamisti? So MIR vo dushata? Ajde da zboruvame za mir, bez da ja spomnuvame religijata. Kao sto toj ne ja spomna Kiristijanskata religija, tuku kazal zapad. Ajde da ne go spomnuvame Islamot, tuku samo Istochnite zemji. Ajde da ostavime Islam i Kristijanstvo, vo privatnite domovi, kaj ljugeto doma. Da ne se spomnuva kao nekoja snaga, a i ke zvuche kao nekoja Olimpijska trka. Ajde da se rukuvame bez da znaeme sto sme po religijata. Ajde.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Ведро

Четврток
Делумно облачно
Макс: 31°C, Мин: 17°C

Петок
Грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
На годишнината од терористичките напади на 11.септември, НАСА објави фотографии снимени непосредно по нападот врз Светск...
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
При истрагата е утврдено дека поранешниот чилеански претседател се самоубил на денот на државниот преврат на 11.сеп...
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Славниот боксер ја почна изборната кампања за општите избори што ќе се одржат на крајот од октомври во Украина...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од ко��лициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |