Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
12.07.2012, 21:15

(ОБНОВЕНО) „Охридско лето“ отворено со задоцнување од час и половина

Поради силниот дожд во Охрид, театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“ почна 90-тина минути подоцна од предвиденото

Охрид - Со задоцнување од час и половина поради невремето и силниот дожд што го зафати Охрид, со театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“, вечерва во Античкиот театар почна 52. издание на „Охридско лето“.

Во режија на Дејан Пројковски, продукцијата на овој проект е на „Охридско лето“ и Народниот театар од Битола, а како копродуценти се јавуваат: Македонската опера и балет, театарот „Вера Комисаржевска“ од Санкт Петербург, Русија и Народниот театар од Охрид.

Најголемата музичко-сценска манифестација во земјата за отворена ја прогласи најзиниот покровител, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, поздравувајќи ја неколку илјадната публика во Античкиот театар во Охрид, додека пораката на уметниците ја пренесе нашиот познат режисер Јордан Плевнеш.

Фестивалот почна - Пред нас е уште едно лето посветено на уметноста. Уште едно „Охридско лето“ исполнето со музика, драма, танц, рече Иванов во обраќањето и потсети дека повеќе од половина век фестивалот претставува дом на македонската, европската и светската уметност во кој реномираните уметници од целиот свет секогаш одново се враќаат за да ги споделат своите моменти на инспирација со верната публика. (Т.И.)


 


Статијата е прочитана 1575 пати.

Испрати коментарАнтигона вечерва го отвора фестивалот „Стоби“
Промовиран музејски каталог претставен со брајово писмо
Почнува 50. јубилејна Галичка свадба
Синот на Силвестер Сталоне пронајден мртов
Лучано Товоли е добитник на „Златна камера 300“
(ФОТО) И покрај малерот со времето, „Ромео и Јулија“ го стартуваше „Охридско лето“
Американка го тужу Џастин Бибер поради „трауми“
HP ја претстави новата флота на бизнис компјутери
Почна 10.Пиво фест во Прилеп
Деветгодишно дете заработи 250.000 фунти од своите слики
На пеколни жештини, Пивофест разладува
(ФОТО) Награден стрипот „Волшебното катче на Цане“ на Тхе Мичо
Во Израел пронајдено древно богатство вредно половина милион долари
Швеѓанец бил милијардер два часа
Кејти Холмс се врати под закрила на католичката црква
„Ромео и Јулија“ го отвора 52. „Охридско лето“
Почнува 13. Егзит фестивал
Среќен 50. роденден „РОЛИНГ СТОУНС“!
(ФОТО) Кристина Арнаудова се разладува во Котор
Една од најбогатите жени во Британија најдена мртва
Концерт на канадскиот оркестар „Вест Кост Симфони“ на „Скопско лето“
Паразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 18°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Повеќе интервенции во Скопје по силното невреме
Противпожарната единица во текот на ноќта интервенирала на 28 места...
(ИНТЕРВЈУ) Сузан Сарандон: Се уште сум хипи-девојка
Моите синови десет години не ги гледаат моите филмови и немаат интерес за тоа, ни изјави холивудската актерка во Карлови...
(ФОТО) МПМ добитник на награда за филантропија
Во име на вработените на Медиа Принт Македонија наградата ја прими Виктор Доневски, извршен директор во компанијата...
(ФОТО) Го истетовираа Тодор Александров
На околната ограда со црн спреј е напишано „Грујо носи си го“, а петметарската бронзена скулптура е испрскана со бела бо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |