Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.12.2012, 13:06

Червар трогнат со македонскиот пасош„Добивањето на македонскиот пасош го доживувам како чест и почит за се' што направив за ракометот. Во Македонија ме прифатија како свој“

„Уживам во Скопје, тука сум три и пол години, ме држат како капка вода на дланка. Се чувствувам како дома“, изјави за порталот „24 сата.хр“ тренерот на Металург и поранешен селектор на ракометната репрезентација на Хрватска, Лино Червар. „Добивањето на македонскиот пасош го доживувам како чест и почит за се' што направив за ракометот. Во Македонија ме прифатија како свој“.

Само што се подготвуваше за враќање во Хрватска за божикните празници да ги помине со семејството. Кој пасош ќе го користи?

„Хрватскиот, се разбира“, решителен е Лино, кому ова признание му даде поттик за понатаму: „Тоа не е мала работа. Па, не се делат пасоши тукутака. Силно ме трогна овој нивен чин. Тоа е искрено почитување за се' што сум направил и што со душа и понатаму ќе работам“.

Македонија и Македонците го воодушевија „на прва“.

„Горди се и достоинствени, оптимисти се без оглед на сите проблеми, се чувствува позитивен национален набој, како во Хрватска“, вели Лино.

Бившиот хрватски селектор во Скопје ужива и во локалната храна.

„Скарата е извонредна, но тоа што ме воодушевува се предјадењата, сите видови салати, се' е еколошко. Кога јадеш домат, има вкус и мирис како тие од детството. Па, сите тие ајвари, пинџури, свежи сирења... Ма, рапсодија на вкусови“, заклучи Лино Червар. (24 сата.хр)


Статијата е прочитана 1434 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Делумно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: -5°C

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Ве��ти | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |