Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.06.2012, 15:21
Столтенберг: Македонија треба да биде членка на НАТОМакедонија треба да биде полноправна членка на НАТО, а се надевам дека ќе стане полноправна членка и на ЕУ, изјави норвешкиот премиер Јенс Столтенберг по средбата во Осло со макеоднскиот премиер Никола Груевски.

- Jа цениме соработката што ја имаме со Македонија во меѓународни операции како што е Авганистан каде што македонски хирурзи спасија животи на норвешки војници. Го поздравуваме членството на Македонија во НАТО и побрзото решавање на прашањето за името, рече Столтенберг истакнувајќи дека Норвешка сака да ги развива добрите односи со Македонија.

Посочи дека разговарале и за тоа како двете земји да ги развијат и бизнис односите. Смета дека постои голем потенцијал за економска соработка за повеќе инвестиции и повеќе трговија.

Премиерот Груевски оцени дека Македонија и Норвешка имаат одлични политички релации, подвлекувајќи оти Норвешка како членка на НАТО континуирано ги поддржува напорите на Македонија да се зачлени во Алијансата. Посочи оти Норвешка високо го цени македонското учество во Авганистан што е уште еден аргумент плус за нашите барања што побрзо да се стави крај на овој проблем што ни го прави Грција и земјата да стане членка на НАТО.

- Од тој аспект добивме уверување дека и во иднина Норвешка ќе ја поддржува аспирацијата за членство на Македонија во НАТО, рече премиерот Груевски.Статијата е прочитана 477 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна матура
Борисов - „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“
Новинарите на протест в понеделник
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувања
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евра
Анан - Целиот регион ќе експлодира
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестVase, 08.06.2012 16:17:48
Krajno vreme e megunrodnoto pravo da pocne da vazi i za Makedonija. Podrskata od Norveska e od ogromno znacenje.
mak, 08.06.2012 18:37:59
А освен дебела подршка ке треба ли и за нив да го смениме името.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |