Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.10.2012, 11:17

Дуо Стефановски гостува во Софија

Дуото ќе приреди целовечерен рецитал во Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија

Дуото Стефановски, Емилија Ристевска Стефановска-флејта и Александар Стефановски – флејта, утревечер ќе приреди целовечерен рецитал во Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија, Бугарија.

- На програмата ќе бидат застапени дела од нашиот репертоар, односно музичкиот опус архивиран во три ЦД-а, но и дела од Менделсон, Росини, Бах, Пијацола, изјави Емилија Ристевска Стефановска.

Дуото Стефановски има богата музичка биографија, особено се забележителни гостувањата во: Германија, Грција, Франција, Италија, САД, Норвешка, Турција, како и на нашите фестивали: „Охридско лето“, „Скопско лето“, „Битолско лето“, „Златна лира“, „Денови на македонската музика“ и Фестивалот на класична музика „Интерфест“ во Битола каде неодамна настапија со својот камерен оркестар „Интерарт“.

Настапот во Бугарија и одржувањето на музичкиот рецитал во културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија.


Статијата е прочитана 371 пати.

Испрати коментарВикторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проескиvenstar, 16.10.2012 12:49:38
Добре дошли и успех!
Никола, 16.10.2012 12:52:30
Така се градат добрососедски односи, а не со анти-бугарски пропагандни филмови.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скоп��е, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |