Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
05.06.2012, 20:24
Надежите и дадоа пет гола на Данска и - загубија!Младата репрезентација на Македонија загуби од Данска со 6:5 во квалификациите за ЕП 2013

Македонската млада фудбалска репрезентација загуби во денешната голеада во Алборг против Данска. На "Нордиска арена" публиката имаше можност да поздрави неверојатни 11 гола во квалификацискиот меч за Европското првенство во 2013 година во Израел, но и, за наша жал, победа на домашната селекција. Конечни 6:5 за Данците кои со овие три бода се вратија на втората позиција во групата со два бода повеќе и меч помалку.

Составот на Бабунски имаше лош вовед во средбата и по само 20 минути имаше негатива од 0:3, а на одмор се замина со минус четири (1:5). Но, сликата во мечот комплетно се смени во продолжението, барем кога се головите во прашање. Второто полувреме го добивме со убедливи 4:1 што на крајот, сепак, не беше доволно за обезбедување на континуитет на низата од 16 меча без пораз.

До крајот на квалификациите Македонија треба да одигра уште два меча, обата како гости, најпрво кај Северна Ирска и во последното коло кај Србија.

Данска - Македонија

Полувреме: 5:1. Стадион: "Нордиска арена" во Алборг. Гледачи: 2.000. Гл. судија: Боби Мејден. Помошници: Вилијам Конквер и Грем Лесли (сите тројца од Шкотска). Ж. картони: Слот - Данска; Гачевски, Брдаревски, Мециновиќ, Таири, Урдинов, Спировски - Македонија. Стрелци: Албек во 6 мин., Кристијансен во 19, 37 мин., Свјатченко во 25 мин., Хелениус во 45 мин., Е. Ларсен во 55 мин. - Данска; Спировски 26 мин., Несторовски во 65 мин., Богдановиќ во 68 мин., Таири во 83 мин., Фазли во 88 мин. - Македонија.

Данска: Ларсен, Гунделах, Свјатченко, Вестергард, Киркешков, Слот (Бех), Е. Ларсен, Албек, Хелениус (Макиенок), Кристијансен, Лаудруп. Селектор: Мортен Вегхорст.

Македонија: Гачевски, Брдаревски, Урдинов, Богдановиќ, Мециновиќ (Ристевски), Фазли, Несторовски, Хасани, Станков (Таири), Бабунски (Хусмани), Спировски. Селектор: Бобан Бабунски. (С.Д.)
Статијата е прочитана 1597 пати.

Испрати коментарЈувентус се засили со Асамоа и со Исла
Чави ги искритикува играчите на Реал
Ѓоковиќ и Федерер со пресврт до полуфинале
Македонија повторно под „стотката“ на ФИФА-листата
Шпанија најскапа репрезентација, Ирска на последно место
Бостон на чекор до големото НБА-финале
Вучичевиќ ново име во Металург
Стосур - Ерани прво полуфинале на Ролан Гарос
Роналдињо во Атлетико Минеиро
Манчестер Ј. и Борусија (Д) се договорија за Кагава
Блажевски и Маринова на ОИ во Лондон
Суслина три години во Вардар
Данска шанса на генерацијата
Оклахома го презема водството во западното финале
Холандија се откажа од организација на Европското првенство
Паднаа седмиот и осмиот носител на Ролан Гарос
Прозивката без Гечевски и Чековски
(ЕКСКЛУЗИВНО) Селебрити веселбата на Пандеви
Бостон израмни со Мајами по продолжението
И Хоризонт Турново остана во Прва лига
Почнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |