Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.06.2012, 11:13
Надежите им подарија бод на Фарски ОстровиИако беше фаворит на гостувањето во квалификацискиот дуел за Европското првенство 2013, младата репрезентација на Македонија одигра само 1:1

Младата фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 21 година одигра само 1:1, иако беше фаворит на гостувањето кај Фарски Острови во квалификацискиот дуел за Европското првенство 2013. Ова е 16 натпревар во низа без пораз на младите македонски фудбалери.

Домаќинот поведе со автоголот на Кире Ристевски во 57.минута по едно недоразбирање со голманот Филип Гачевски. По тој момент избраниците на селекторот Бобан Бабунски ја преземаа иницијативата и преку Илија Несторовски во 77. минута изедначија на 1:1 што беше и конечен резултат. Голема шанса за целосен пресврт имаше Самир Фазли во самиот финиш кога од само неколку метри го префрли голот на Фарските Острови.

Со овој бод Македонија изби на втората позиција на табелата со еден бод повеќе од Данска кој е наш следен противник на 5 јуни во Копенхаген.

Табела: Србија 11 бодови (5 одиграни натпревари), Македонија 9 (5), Данска 8 (4), Северна Ирска 4 (6) и Фарски Острови 2 (6).


Статијата е прочитана 786 пати.

Испрати коментарПочнува операцијата „Лондон“
Македонија избори пласман на Европското првенство во ракомет
(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо А��тиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Бостон се врати во игра во финалето на Истокот
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап во еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |