Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 14:58

Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра

Љубљана, Полицијата во Словенија растера 20-ина лица, кои се обидоа да го попречат принудното прогнување на маж, чија куќа била продадена со судска одлука поради неплатени комуналии.

Случајот на Зоран Васкршиќ предизвика улични протести и јавни дебати во земјата, откако куќата во Литија, на околу 20 километри источно од Љубљана, беше продадена во 2010 поради неплатени комуналии во износ од 124 евра.

Властите тврдат, дека Васкршиќ игнорирал неколку судски налози да ги плати сметките. Тој, пак вели оти не знаел дека куќата ќе му биде продадена.

Активисти изјавија дека полицијата употребила сила, за да ги растера демонстрантите пред куќата и неколку лица биле уапсени. (МИА)


Статијата е прочитана 1917 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорс��иот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворsudija, 16.03.2012 16:29:26
Pa normalno, sto ocekuvate? Ne e biten iznosot, ovde vo USA toa se slucuva i bukvalno za eden dolar, no.....nekolku sudski pokani da plati??? Brateeeee....ovde dobijas EDNA pokana, so rok na plakjanje na nea. Vo red e, ako nemas, javi se i kazi im vo sto e problemot, baraj i ke dobies prolongiranje, plakjanje na rati, itn. ke se najde resenie, no ignoriranje znaci cekanje da pomine rokot i bukvalno vednas, ama vednas potoa, imotot ti odi na baraban. Drzava i drzava, neli?
sando od ljubljana, 16.03.2012 22:16:20
EEE makedonci ne si go davame imeto za vlez vo EU videte evropska demokracija za neplateni kumonali mu crpali jamata pa mu bilo skapo ne sakal da plati 124 evra cela familija na ulica narodot sakal dago zaštitat da ne go iselat milicijata go pretepal okolu 40 luge pa silite vo evropa ne teče med i maslo nema nikakva demokratija evropa e dužna do duša što rekol bosanac segde uspeva svetska ekonomska kriza vo bosna i toa ne uspeva kako i vo makedonija makedonija e na dobar pat

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |