Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
14.09.2012, 11:50
Стефанов: Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијатаДиректорот на македонската кошаркарска репрезентација во обраќање до јавноста по повод реакциите во медиумите по објавувањето за неговото заминување во Италија

Подолго време размислував пред да заминам од мојата родна земја, бидејќи тука се моите најблиски. Не беше лесно да се одлучам на овој потег, кој е испровоциран единствено од лични бизнис причини, кои воопшто не се поврзани со моето спортско функционирање во Македонија.

Директорот на македонската кошаркарска репрезентација, Врбица Стефанов, во обраќање до јавноста по повод реакциите во медиумите по објавувањето за неговото заминување во Италија истакнува дека продолжува да работи во Римини, во кампот на една од најдобрите младински школи во Европа и тоа е голем чекор напред за него.

- Но, секогаш ќе бидам максимално посветен на извршување на моите обврски во репрезентацијата на Македонија, кои никогаш не беа доведени во прашање, стои во обраќањето на Стефанов, каде нагласува дека и покрај преселбата во Римини, останува во контакт со луѓето од Македонската кошаркарска федерација и со репрезентативците.

Комуникација со луѓето од Федерацијата, додава, ја задржуваме на највисоко ниво, сконцентрирани само на она што претстои - ЕП во Словенија.

- Контактите со тимот, со сите играчи, со целиот стручен штаб и сите кои го опкружуваат, никогаш не биле спорни, ниту пак ќе бидат. Секогаш ќе бидам достапен за пријателите, за оние кои секогаш беа достапни за мене, истакнува Стефанов.

Тој упатува апел до целата македонска јавност да продолжи со поддршката за репрезентацијата.

- Националниот дрес е светост, гордост. Додека го прифаќаме како таков, сите вклучени во репрезентативниот тим, а тука ја гледам и македонската јавност, која има огромна заслуга во сите наши, заеднички успеси, насоката е само напред. Се гледаме во Словенија, порачува Врбица Стефанов.


Статијата е прочитана 1153 пати.

Испрати коментарМЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ
Работнички го доби дербито со Металург
Вардар про лесно со Мешков Брест
Нов пораз на Реал Мадрид во Примера
Аталанта непријатно го изненади Милан на „Сан Сиро“
Роналдо - Меси повеќе ме фасцинира од Кристијано
Адеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Пандев - Хрватска и Србија ќе паднат во Скопје
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Роналдо фокусиран на победите, а не на договорот
Монтепаски му оддаде почит на Мекејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во МонцаGoran, 15.09.2012 01:04:08
Sreken Ti pat legendo. Makedonija treba da se gordee so tebe...
krste, 16.09.2012 00:17:15
Vrba, od srce ti osakuvam sreka i uspeh!! Se najdobro

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |