Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.02.2012, 14:32
Судењето на Тери за „расизам“ одложено по Европското првенствоТери е обвинет дека го навредувал на „расистичка основа, фудбалерот на Квинс Парк Ренџерс, Антон Фердинанд

Судењето за „расистичко насилство“ на капитенот на фудбалскиот клуб „Челзи“ и на англиската репрезентација Џон Тери е одложено за јули, по завршувањето на Европското фудбалско првенство. Тери е обвинет дека го навредувал на „расистичка основа, фудбалерот на Квинс Парк Ренџерс, Антон Фердинанд.

Инцидентот се случи во октомври 2011 година, за време на натпреварот на овие два лондонски клуба. По завршувањето на мечот, Фердинанд го пријави „расизмот“ на Тери кај англиската фудбалска федерација. По пријава на некои навивачи на „Квинс Парк Ренџерс“, кои ги слушнале и ги снимиле деталите од расправијата меѓу двајцата фудбалери, полицијата отвори истрага, а потоа го обвини Тери за „расистичко насилство“.

На денешното судско рочиште, присуствуваа само адвокатите на двајцата фудбалери. Правните застапници на Тери соопштија дека тој не е се чувствува виновен и дека не го навредувал на расна основа Фердинанд. Адвокатите изјавија дека Тери настојува да го исчисти своето име од ваквите обвинувања. Доколку на судењето Џон Тери биде осуден, максимално може да биде казнет со 2.500 фунти.

Статијата е прочитана 326 пати.

Испрати коментарАнтиќ и Олимпијакос се вратија во игра за четвртфинале
„Мавровски меморијал“ по 49. пат
Ферари ја откажа промоцијата
Клиперси ја прекинаа црната серија во Јута
Меси промаши пенал за победа на Барса
Интер не победи и покрај четирите голови на Милито
(ФОТО) Најмалку 74 загинати по фудбалски натпревар во Египет
Вознијачки го отпушти тренерот
Мемфис подобар од Денвер по продолжение
Атлетик на чекор до финалето во „Кралскиот Куп“
Јунајтед се израмни со Сити на врвот на Премиер лигата
Нов Зеланд и Ангола први пречки на патот до Лондон
„Л’Екип“ контра ЕХФ за Лазаров
Билетите за Гетеборг во продажба од утре
Владо Илиевски пред трансфер во Локомотив Кубан
Сменет селекторот на борачите Глигоров
(ВИДЕО) Клиперси го поразија лидерот Оклахома
Михајловски очекува ракометарите да играат на Олимпијадата и на СП
Мајами го доби дербито на Истокот
Милан го одржува чекорот со Јувентус
Работнички поразен од Црвена Ѕвезда

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -7°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |