Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.08.2012, 15:56
Законот за бранители пред пратениците на 10 септемвриОва било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски

Законот за бранителите ќе се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за 10 септември.

Ова било договорено на денешната координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, на која не присуствувале претставници од СДСМ.

Законот, неколку дена претходно ќе го разгледува и матичната комисија за политички систем.

Овој Закон предизвика „нишање на темелите“ на владината коалиција. Валдејачката ДУИ се закани со напуштање на коалицијата доколку мнозинството во парламентот во новиот закон за кој обезбедува посебни права за македонските бранители, не ги вметне и нвните амандмани со кои им се даваат права на борците на ОНА.

Законот за бранители предвидува голем број права за припадниците на безбедносните сили и семејствата на загинатите, како што се бесплатно здравство и образование, еднократни парични надоместоци, права на пензии и разни други социо-економски бенефиции.

Статијата е прочитана 1175 пати.

Испрати коментарГолема Богородица во Берово
Изгаснат пожарот во рафинеријата во Венецуела
Помали плати и чинови за војниците провокатори
Канабисот е штете�� за мозокот
(ФОТО) Иванов на литургија за Пресвета Богородица на Матка
Њу Орлеанс директна цел на нов ураган
(ФОТО) Пожарот застана до Гевгелија
Исчистена тетовската дива депонија
Илјаз Халими претседател на Централното собрание на ДПА
Иванов - Дијалогот е решение за владината криза
Гевгеличанец со такси превезувал мигранти од Пакистан
ОН бара Г-20 да договорат мерки за сузбивање на скокот на цените на храната
Бројот на жртвите во пожарот во Венецуела се искачи на 48
Електронска аукција за набавка на моторни возила во МВР
ОН - Животот во Појасот Газа ќе биде невозможен по 2020 година
Хотелскиот бренд „Кемпински“ доаѓа во Македонија
Експлодираше бомба пред Националната банка во Атина
Судењето против менаџерите на „Маѓар Телеком“ одложено на неопределено
Удавено момче извлечено од водите на Дебарското езеро
Владина делегација во посета на САД и Канада
Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица
„Унилевер“ - Сиромаштијата се враќа во Европа
СДСМ предлага намалување на мандатните казни и воведување на мерката опомена
Уништен тревникот пред Зоолошка
НАТО затвори 202 бази во Авганистан
На забава обезглавени 17 лица во Авганистан
Богов - НБРМ останува доследна на политиката на стабилен курс на денарот
СДСМ бара да се намали акцизата за горивата
Државно земјоделско земјиште за социјалните случаи
Загинатиот кај Матка е израелскиот бизнисмен Гидеон Сандел
Активни осум пожари во Македонија
Честитка од Груевски по повод Успение на Пресвета Богородица
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Бензините поскапуваат за 2,5, а дизелот за 1,5 денари по литар
Пуштен во употреба интернет портал за патувања со автобуски превоз
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Евакуиран уште еден ромски камп во Франција
Ставрески - Денарот е стабилен, нема причина за менување на курсот
Израелски турист загина на Матка
„Аман“ денеска повторно на протест, бара поддршка од ССМ
Нема „корекција“ на границите на Косово
Девет жртви од „Исак“ на Карибите
Пад на вредноста на акциите на „Самсунг“ по судската пресуда
Покриени пред и зад камерите
Бесплатно лекување за пензионерите со ниски пензии
Опозицијата бара итни мерки за скротување на поскапувањата
Две девојки од „Пуси рајот“ избегаа од Русија
Атина задоволна од средбите со европските партнери
Панихида за убиените работници на „Бриони“
Ѓорѓиев - Владата функционира во полн состав и со полн капацитет
Почина Нил Армстронг, првиот човек кој стапна на месечината
Владиниот економски тим идната недела во Северна Америка
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Шеќеринска - Груевски и Ахмети намерно создаваат политичка криза
Македонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонцеpile, 27.08.2012 22:41:06
Sekoja seriozna Vlast, kakva sto R.Makedonija nema vo poslednite 6-7 godini,dokolku go cenese deloto i sakase da go stiti ugledot na pripadnicite na bezbednosnite sili koi vo 2001 godina zastanaa vo odbrana na suverenitetot i teritorijalniot integritet na Drzjavata,imase mozjnost uste vo prviot mandat mozjese kvalitetno da go resi statusot na ovaa kategorija gragjani a ne prvicno da go odbiva predlogot od liderot na Dostoinstvo so izgovor deka se potrebni 300 mil.Evra od budzjetot, a sega vo 5 do 12 pred napustanje na vlasta da glumi dobra vila, za dobivanje podolgorocno trajni politicki poeni.Institucijata Pretsedatel treba da ja odigra svojata klucna uloga i da ne go potpise vakviot egoisticki Zakon, cija primena mora da bide seriozno pripremena za zacuvuvanje na megjunacionalnite odnosi vo Drzjavata.Ovaa koalicija go dade svoeto,Vlada na nacionalno edinstvo-odgovornost, so Marsalov plan za spas na Drzjavata so period do 2015 godina,kako i pagjanje na odredeni partiski kameleoni.DOST
Jovan, 28.08.2012 09:34:20
Koordinacija...so kogo. Ako i sega prisustvuvate na sednica Vie od SDSM - se otkazuvame od Vas.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Канабисот е штетен за мозокот
Пушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зел��нд, која...
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат...
Покриени пред и зад камерите
Веќе еден месец Египќаните можат да ја гледаат телевизиска станица Мариа ТВ. Нејзината програма ја водат целосно покриен...
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Ова е веќе втор обид на „зелените„ во последните три дена да го насочат вниманието кон проблемот со експлоатацијата на п...
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |